Yonca Evcimik Kimdir?

Tüm Yonca Evcimik Eserleri İçin Tıklayın

 

Yonca Evcimik Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yonca Evcimik Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yonca Evcimik Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yonca Evcimik Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yonca Evcimik Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yonca Evcimik

Yonca Evcimik,  16 Eylül 1963 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun oldu. 1978-1990 senelerı içinde müzikallerde uzman dansçı ve şarkıcı olarak çalıştı. Aynı tarihlerde bir çok tiyatroda oyunculuk yaptı.

Yonca Evcimik, 1979’da Şan Tiyatrosu’na girdi. 1984’e kadar burada bir çok oyun ve müzikallerde yer aldı.

Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti, Ajda Pekkan Süperstar, Hababam Sınıfı ve Carmen oynadığı çalışmalardır. Bu zamanda bunun bunun yanında Hababam Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı adlı filmlerde de oynadı. 1985-1988 senelerı içinde, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Yasaklar, Aşkolsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda rol aldı. 1989-1990 senelerı arası Gülhane Etkinlikleri’nde sunucu ve show girl olarak çalıştı.

1991 senesinde Yonca Evcimik ilk albümü Abone’yi piyasaya sürdü. Albüm arabesk furyasının hakim olduğu bu sürede enteresan bir biçimde öne çıkmıştı. Yonca Evcimik Trt’de yayına giren Yarım Elma isimli programa dansçılarıyla birlikte katılmıştır. Ve o programdan sonra Evcimik seneler boyunca gündemden düşmeyecek bir popstar olacaktır. Programdan sonra çok bi hayli beğeni alan Evcimik’in ilk kez Abone ve Şok isimli şarkıları için klip çekildi. Daha sonra Evcimik sayısız konserle bir anda Türkiye’nin en fazla konuşalan pop müzik sanatçısı olmuştur. Albüm 2009 senesinde açıklanan sayılara göre 2 milyon 800 bin satmıştır.Bundan sonra çıkardığı bütün albümlerin toplamı bu rakama ulaşamamıştır. Albüme adını veren Abone isimli şarkının kelimeleri Aysel Gürel’e, müziği Garo Mafyan’a aittir. Albümdeki şarkıların çoğu kliplendirilmiştir. Albümün başlıca hitleri; Abone, Yalancı Bahar, Taksit Taksit, Cesaretim Yok ve Şok’tur. Albüm Türk pop müziğini yeniden canlandırmış ve kareografili dans ve müziğin birleştiği albüm olmuştur. Abone isimli şarkı Türk pop müziğinin milat şarkısı olarak görülmektedir.

Yonca Evcimik 1993 senesinde ikinci albümü “Kendine Gel”i piyasaya sürdü. Bu albüm ilk kez bir reklam kampanyası şeklinde hazırlanan albüm olmuştur. Klip kartoneti, bilbordlardaki fotoğraflar ve çekilen ilk klip birbirini tamamlayıcı nitelikte hazırlanmıştır. Yine ilk kez vücut ritmi bu albümde kullanılmıştır. O vakitler Türkiye’de vücut ritmiyle çıkarılan sesleri kayıt etmek için özel bir aygıt bulunmadığı için Yonca Evcimik ve 11 dansçı stüdyoda mikrofonlar yardımıyla dans kareografisindeki vücut seslerini müziklerinde kullanmışlardır. Albümdeki hit şarkıların başında Kendine Gel, Henüz Çok Gencim, Haberin Olsun ve Karambol gelir. Albümün ilk klibi bunun bunun yanında profesyonel anlamda çekilen ilk Türk klibi olma özelliğini taşır. Daha önceleri bir şarkının hemen hemen 5 farklı klibi olur ve genelde çekimler tek mekanda gerçekleşirdi. Lakin Kendine Gel’in klibi 3 günde çekilmiştir. Cromakey tekniği kullanılmıştır.

1994’de Türkiyede yapılan ikinci tekliyi yaptı (Türkiye tarihinin ilk teklisi 1993 senesinde T-Ekspres nam-ı diğer Erol Temizel’in piyasaya çıkarttığı “Dom Dom”dur.). “8:15 VAPURU” adlı bu tekli, kısa bir sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükseldi. Yonca Evcimik tek şarkı ve onun 3 remiksinden bir araya gelen tekliyle yurt dışındaki emsallarinde olduğu gibi yeni albümünün tanıtımını yapmış oldu. Şarkının klibi Kadıköy’de çekildi; Klipte İzel, Ercan Saatçi ve Seden Gürel de yer aldı. Yonca Evcimik 1994 senesinin Temmuz ayında “Yonca Evcimik 94” adlı albümünü piyasaya sürdü. Farklı bir tarz deneyen sanatçı, Jamaican Rap Sound’un Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bu albümle popülaritesinden ve başarısından bir şey kaybetmediğini ispatladı. Bu albüm Abone’den sonra en fazla satan ikinci Yonca Evcimik albümüdür. Yonca Evcimik bu albüm aracılığıyla sesini Avrupa’ya duyurmaya başlamıştır. Albümün başlıca hit şarkıları Bandıra Bandıra, Tükendik ve Gel Gel’dir.

Kendisine Avrupa’dan gelen teklifleri değerlendiren sanatçının, house Music yaparak Avrupa ve dünyaya açılan ilk pop sanatçımız olduğu ileri sürülmektedir. Albüm ilk kez Hollanda’lı bir yapım şirketi aracılığıyla 3 şarkılık tekli olarak piyasaya sürüldü. 30 Eylül 1995’de albümün tanıtımı Avrupa’nın en önemli klüplerinden birisi olan Amsterdam Chemistry Club‘da yapılmış, Radyo 2019 bu lansmanı canlı olarak radyodan vermişti. 29 Eylül 1995’de parçanın klibi MTV Party Zone’da gösterildi. Gerek promosyonun tamamıyla Avrupa’ya dönük olması ve gerekse tekli formatının yalnızca Avrupa’da piyasaya çıkacak olması, bu girişimi daha da önemli kıldı. Parça, Hollanda’da 12 inch (promo) ve cd formatında basıldı ve ‘I’m Hot For You’, onun Dub Miksi ve ‘Haydi Durma Dans Et’ adlı üç parçalık maksi tekli, 1 Ekim 1995’de Avrupa’da satışa sunuldu. Parçanın klibi ise, yurtdışından gelen bir ekip aracılığıyla üç gün ve gece çalışılarak çekildi. Daha önce çektiği video kliplerden ikisi ödül almış Rene Nujiens, klibin yönetmenliğini üstlenirken, prodüktörlüğünü de bunun yanı sıra ‘I’m Hot For You’ isimli parçanın söz yazarı olan Richard Cameron yaptı. Daha sonra Evcimik bu albümü 5 Türkçe ve 3 İngilizce şarkı ve 4 remix olarak Türkiye’de piyasaya sürmüştür. Albümdeki sözü ve müziği Nazan Öncel’e ait olan “Sallan Yuvarlan” adlı şarkı ülkemizin ilk Rock’n Roll şarkısıdır. Albümün başlıca hitleri Hot For You, Boza ve Sallan Yuvarlan’dır.

1997 senesinde ” YAŞASIN KÖTÜLÜK ” isimli tekli çalışması 1997 senesinde piyasaya sürüldü. Sezen Aksu imzalı teklinin yayına girmesi ile bunun yanı sıra hararetli bir biçimde tartışılan siyasi olaylar ile paralel biçimde denk düşen şarkının kelimeleri ve Erhan Ceyhan yönetmenliğinde hazırlanan keyifli video klibi ile Evcimik yine uzun süre gündemi ve müzik listelerinin zirvesini meşgul etti. 1998’de ” GÜNAHA DAVET ” adlı albümü ile tekrar sevenlerine merhaba diyen Yoncimik , baştan aşağıya yenilediği görünümü , kuvvetli altyapılar ile hazırlanan şarkıları ile adını yine zirveye yazdırdı. ”Tatlı Kaçık” , ”Günaha Davet” ve ”Vurula Vurula” gibi hitleri barındıran bu albüm aracılığıyla Türk popunda edindiği farklı yerin hakkını bir kez daha verdi ve bunun karşılığını da gerek yüksek albüm satışları , gerekse birbirinden prestijli bir çok ödül ile aldı. Evcimik; Kral Tv Video Müzik ödüllerinde bu albümüyle yılın en iyi kadın pop müzik sanatçısı seçilmiştir. Albümün başlıca hitleri Tatlı Kaçık, Vurula Vurula ve Günaha Devet’tir. Bu albümde Evcimik’e Sezen Aksu, Şebnem Ferah ve Fatih Erkoç gibi önemli isimler vokal yapmıştır. Bu albümün gündemde olduğu senelerda Sezen Aksu “Eğer Madonna’ya verilen imkanlar Yonca’nın elinde olsaydı, bugün Yonca Evcimik Madonna’dan daha ileride olurdu.” açıklamasında bulunmuştur.

Müzik çalışmalarına üç yıl ara veren Evcimik, 2001 senesinde yeni bir albümle hayranları ile buluştu. “HERKES BAKSIN DALGASINA” adını verdiği 6. stüdyo albümü ile yine değişik bir Yonca huzurlarımızda idi. ”Sexy” isimli şarkısının yurt dışında ki emsallarinden farksız müthiş dans performansları ile süslü video klibi ile haftalarca konuşulan Evcimik , bu albümünde bir çok değişik tarzı bir araya getirmesi ve dans ağırlıklı albüm konsepti ile yine hayranlarından yüksek puan aldı. 1999 Gölcük depremi ile bir kez daha tüm Türkiye’ye gösterdiği hassas yönünü albümün fotoğraf çekimleri için hazırlanan kostüm tasarımlarına taşıyan sanatçı , sevenlerinin çok gereksinimi olan neşe sevgi ve barış üzerine mesajlar vermeyi bu albümünde de ihmal etmedi. Evcimik, bu albümde bunun bunun yanında “Bir Şans Daha” isimli ilahi seslendirmiştir. Albümün hitleri Sexy ve Hoşçakal isimli şarkılardır.

Takvimler 2002 ‘yi gösterdiğinde yine bir ilk yapma zamanı gelmişti. Evcimik , 1991 – 1994 içinde ki albümlerindepaylaşımı yaptığı ve dillere marş olan 12 şarkısının, Türkiye’nin en ünlü DJ ‘leri aracılığıyla yapılan remixleri ile hazırladığı ” THE BEST OF YONCİMİX – REMİXES ” albümünü 2002 yazında yayınlayarak , avrupai müzik alt yapıları ile yine piyasadaki rakiplerinden bir adım önde olduğunu ispatladı. Bu albümün bir diğer özelliği ise , Evcimik’in şarkı seçiminde resmi fan club üyelerinin fikirlerini almış olması ve bazı fan club üyelerinin kolaj çalışmalarına albüm kartonetinde yer vermesi olmuştur. Albümün ilk video klibi ise Abone , 8:15 vapuru ve Bandıra Bandıra adlı üç Yonca klasiğinin , megamix versiyonuna çekildi. Remix albümü tüm Yonca severleri eskiye götürürken , müzik eleştirmenlerinden de yüksek puan aldı.

2004 ‘de DMC etiketi ile paylaşımı yaptığı ”AŞKA HAZIR” adlı EP’si ile takipçilerini sevindiren Evcimik, bu albümde Sallayalım Dünyayı ve Aşkım adlı şarkılarına video klip çekti. Söz yazarı ve besteci kimliği ile de göz dolduran sanatçı, Türkiye’de geniş kitlelere R&B ve Hip – Hop tarzını bu albümdeki şarkıları ile sevdirmeyi başardı. 2005 senesinde ise hayranlarına bir sürpriz yaparak “OLDU GÖZLERIM DOLDU” adlı bir tekli çıkardı. Söz ve müziği kendisine ait olan şarkı, kısa bir sürede müzik listelerinde en yüksek sıralarda yer almayı başardı.

Evcimik; 21 Ekim 2008′de 3 yıllık bir aradan sonra ”ŞÖHRET – İBRET ÖYKÜSÜ” adındaki albümünü piyasaya sürdü. Genç yeteneklere yer vererek Popkorn adlı kız grubunun bunun yanında kendi şarkılarını yazan ve çok iyi bir dansçı olan Uğur Yıldıran (U.UR)’a kendi albümünde yer verdi. Türkiye de yine denenmemişi yaptı ve 3 farklı projeyi bir albümde birleştirdi. Bu albümde sanat camiasında büyük sorun olarak gördüğü şöhret hastalığını konu alan Evcimik, şarkılarıyla mesaj göndermeyi ihmal etmedi. Albüme ismini veren “Şöhret” isimli şarkının müziği Bora Öztoprak’a, kelimeleri ise Bora Öztoprak ve Yonca Evcimik’e aittir. Çapkın Kız isimli şarkıya klip çekilmiştir.

Yonca Evcimik 2010 senesinde Tweetine Bandım isimli tekliyi piyasaya sürdü. Şarkı sosyal paylaşım sitelerindeki sözcükler kullanılarak Tiridine Bandım türküsünün müziğine uyarlandı. Sözleri Merve Gürcan’a, müziği Emre Gürcan’a ait olan şarkıya klip de çekildi. Evcimik “Bu tekli benim müzik kariyerimde bir değişiklik yaptığımı göstermiyor. Sadece eğlence amaçlı, gülelim ve eğlenelim diye yaptığımız bir şarkı.” açıklamasını yapmıştır.

Yonca Evcimik hayvan hakları için başlattığı “Var Olmak Haktır” adlı sosyal sorumluluk projesi için 2011 senesinde çeşitli sanatçılarla birlikte Seni Hala Seviyorum isimli bir single’a imza atmıştır.

Evcimik, Eylül 2012’de kelimeleri Barlas Erinç’e, bestesi Tolib Kuliev’e, düzenlemesi İskender Paydaş’a ait olan Yallah Sevgilim isimli bir single yapmıştır.

Yonca Evcimik’in “Abone” ile başlayan müzik maratonunda aldığı ödüller içinde “En Çok Satan Albüm Ödülü”, “Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü”, Türkiye’de dönemin en önemli ve etkili video müzik kanalının gerçekleştirdiği organizasyonda “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” ve KKTC’de tertip edilen bir merasimde de “Yılın Kadın Pop Sanatçısı Ödülü”, doğaya ve canlılara verdiği önemden ve bu husustaki çalışmalarından dolayı Doğa ve Çevre Derneği’nden “Yılın Çevrecisi Ödülü” bulunmaktadır.

Sanatçı kariyeri boyunca bir çok TV projesinde de boy gösterdi. 1993’te “Karambol Show” adlı bir show programı hazırlayıp sunan Evcimik, dans şovları ve ünlü konuklarıyla seyircilere keyifli dakikalar yaşattı. 1996 senesinde “Çılgın Bediş” isimli televizyon dizisinde başrol oynadı. Haftanın 7 günü çekimler için ayırılan dizi reyting rekorları kırdı. Günümüze kadar toplam 18 kez yayımlanan dizi, her seferinde reyting sıralamasında üst sıralarda yer almayı başarmıştır. 2006 senesinde ise ilk kez “Benimle Dans Edermisin” adlı yarışmada jüri koltuğuna oturan Evcimik, bu yarışma aracılığıyla yeni jenerasyona dansı tekrar sevdirmeyi başardı. Yarışmanın dört sezonunda da bulunan Yonca Evcimik, son kez 2008 yaz aylarında yayına giren “Ikizler” adlı yarışmada jüri üyesi görevi yaptı. 2007 senesinde Cumartesi sabahları ekrana gelen “Yoncimik Harikalar Diyarı” adlı bir çocuk programı sunan sanatçı, minik takipçilerinin kalbini bir kere daha fethetti.

Evcimik’ in bunun bunun yanında prodüksiyon çalışmaları da yer alıyor. Birkaç İyi Adam ve Çıtır Kızlar gruplarının tekli ve albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenen sanatçı, bu çalışmalar esnasında başka bir yönünü de ortaya koyarak klip yönetmenliğine soyundu. Kendi kliplerinin bunun yanında prodüktörlüğünü yaptığı Çıtır Kızlar ve Birkaç İyi Adam gruplarının da bir çok video klibinde yönetmen koltuğunda yer aldı. 2007 senesinde Yeliz’in “Yalan” isimli şarkısının da klip yönetmenliğini yapmıştır.

Sanatçının müzik hayatına girdiği ilk senelerda basın ve sanatçının sevenleri aracılığıyla kendisine yakıştırılan lakabı ‘’YONCİMİK’’ adını Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı markası haline getirmeyi amacında olan Evcimik, bu konu ile alakalı en önemli girişimini 2006 nisan ayında paylaşımı yaptığı, psikiyatr ve pedagogların denetiminde kendi kaleme aldığı ‘’Yoncimik’ in Maceraları -1- Bayram’’ ile gerçeğe dönüştürdü. Okul öncesi çocuklara yönelik hazırlanan kitap serisinde doğum, ölüm, okul yaşamı ve gözlüklü olmak gibi çocuklara anlatılmakta veya çocukların algılamasında sorun yaşanan konuları ele alan Evcimik, serinin ilk ve ikinci sayısı ‘’Yoncimik’in Maceraları -2- Doğum’’ ile yakaladığı yüksek satış sayıları ile yazarlıkta da başarılı olduğunu ispatladı. Yoncimik projesi kapsamı içinde “Yoncimik Bebek”‘leri satışa sunan sanatçı büyük başarıya ulaştı. Sanatçının ‘’Yoncimik’’ projesi kapsamı içinde ele aldığı bir diğer alan olan gençlik dergisi projesi ‘’Yoncimix’’ ise yayın yaşamına 2006 ağustos ayında başlamıştır. 2008 senesinde Yoncimik markasının çantaları da piyasaya sürülmüştür. Çantalar; YKM başta olmak üzere birden çok mağaza ve fuarda satışa sunulmuşur.

Yonca Evcimik, Şubat 2013’te internetten yayın yapan bir web televizyon kanalı açmıştır. Kanalda, Yeliz, Çiğdem Tunç gibi ünlü isimler program yapmaya başlamıştır. Programlar belli bir yayın akışı içinde sürekli olarak güncellenerek yayın yapmaktadır.


Albümleri

1991 Abone 1991
1993 Kendine Gel
1994 Yonca Evcimik ’94
1994 8:15 Vapuru
1995 I’m Hot For You
1998 Günaha Davet
1997 Yaşasın Kötülük
2001 Herkes Baksın Dalgasına
2004 Aşka Hazır
2005 Oldu, Gözlerim Doldu
2008 Şöhret
2010 Tweetine Bandım
2011 Seni Hâlâ Seviyorum
2012 Yallah Sevgilim


Heberler 2013 / Kendisi
Altın Kızlar 2009
Sen Harikasın  2010 / Bale Hocası
Acemi Cadı  2006
Selena 2006
Çılgın Bediş 1996 / Bediş
Bay E  1995 / Köylü Kadın
Kızlar Sınıfı 1984 / Nurgül
Hababam Sınıfı Güle Güle 1981 / Yonca

Tiyatro  ve Müzikal

Hisseli Harikalar Kumpanyası (1980) / Dansçı ve Oyuncu
Hababam Sınıfı (Müzikal) (1981) / Dansçı ve Oyuncu
Yedi Kocalı Hürmüz / Dansçı ve Oyuncu
Artiz Mektebi / Dansçı ve Oyuncu
Carmen / Dansçı ve Oyuncu
Ajda Pekkan Süperstar / Dansçı ve Oyuncu
Nükhet Duru ve On Yıl Geçti / Dansçı ve Oyuncu
Şen Sazın Bülbülleri (1982) / Dansçı ve Oyuncu
Neşeli Kuklalar (1983) / Dansçı, oyuncu ve şarkıcı
Devekuşu Kabare (Yasaklar, Aşk Olsun, Geceler, Reklamlar, Deliler) / Dansçı, oyuncu ve şarkıcı
Yeliz Kabere Show (2011) / Kareograf ve Yönetmen

© 2015 - 2023 PlakDinle.Com