Yekta Kopan Kimdir? Biyografi Sayfası

Tüm Yekta Kopan Eserleri İçin Tıklayın

 

Yekta Kopan Kimdir? Biyografi Sayfası

Yekta Kopan Kimdir? Biyografi, bölümünde Yekta Kopan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Yekta Kopan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yekta Kopan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yekta Kopan

Yekta Kopan, 1968 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Babası tiyatrocu Lütfü Kopan, annesi Engin Kopan’dır. Babası aracılığıyla halen çocukken, TRT Ankara Radyosu’nda seslendirme yapmaya başladı. Seslendirme sanatçısı olan ablası Yeşim Kopan gibi Radyo Çocuk Saati Programı’nda seslendirme eğitimi aldı ve bu alanda çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Öğrenim yaşamı Ankara’da geçti. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yazın yaşamına şiir yazarak başladı. İlk şiiri “Yarın” adlı edebiyat dergisinde yayınlandı.

Yaşamına İstanbul’da devam eden Yekta Kopan’ın, öyküleri Hayalet Gemi dergisinde yayınlandı. 1998’de elektronik ortamda yayın yapan AltZine dergisinin ve sonrasında Türkiye’nin ilk çevrimiçi yayınevi olan Altkitap’ın kurulmasına öncülük etti. Altyazı sinema dergisinde film eleştirileri yazdı. Eşik Cini dergisinde öykü üstüne metinler yazdı ve derginin yayın kurulunda görev aldı.

İlk kitabı Fildişi Karası 2000 senesinde yayımlandı. Bunu Fildişi Karası, Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri , ‘Yedi Derste Vicdan Muhasebesi’, ‘Kara Kedinin Gölgesi’ ve ‘Karbon Kopya’ adlı öykü kitapları ile ‘İçimde Kim Var’ adlı romanı takip etti. ‘Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri’ 2002 senesinde Sait Faik Hikâye Armağanına değer görüldü.

2006’da Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT aracılığıyla sahnelenen ve bir İki Kişilik Bir Oyun adlı tiyatro projesinin metnini yazdı. Proje Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelendi.

2007’de yayına giren Karbon Kopya adlı öykü kitabı, aynı yıl Dünya Kitap Ödülleri’nde “Yılın Telif Kitabı” ödülünü aldı. Kitapta bulunan “Çevirenin Notu” adlı öyküsü, 2010 senesinde “El Toreador” adıyla İngiltere’de, “The Lounge Companion Vol.2 – A Collection of Creative Writing” seçkisinde yayınlandı.

Dtv (Deutscher Taschenbuch Verlag) aracılığıyla yayına giren Alles Blaue, alles Grüne dieser Welt seçkisinde bir öyküsüyle yer aldı. Daha Önce Tanışmış mıydık? adındaki e-kitabı altKitap aracılığıyla okurlara ulaştırıldı.

Altı yaş öncesi için yazdığı ve Şilili ressam Alex Pelayo aracılığıyla resimlenen çocuk kitabı “Burun”, 2009 senesinde yayımlandı.

Kasım 2009’da yayımlan Bir de Baktım Yoksun adlı öykü kitabı hem Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne hem de Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer görülerek önemli bir başarı kazandı.

Seslendirme sanatçısı olarak yaşamı boyunca yaptığı çalışmalar sonucu Yekta Kopan’ın sesi özellikle Jim Carrey, Geleceğe Dönüş filmi serilerindeki Michael J. Fox, çizgi film kişiliği Sylvester ve Buz Devri (film) animasyon kişiliği gelincik Sid ile özdeşleşti. Ayrıca Star Wars Sezon 1, 2 ve 3’te Obi-Wan Kenobi’yi ve X Men 2’de Cyclops’u seslendirdi.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com