Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi Sayfası

Tüm Ulvi Uraz Eserleri İçin Tıklayın

 

Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi Sayfası

Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi, bölümünde Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ulvi Uraz Biyografi

Ulvi Uraz, 13 Şubat 1921 senesinde dünyaya geldi. 1943 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü tamamlayan Uraz, aynı yıl Tatbikat Sahnesi’nde Shakespeare’in Julius Caesar oyununda sahneye çıktı.

1948’de Ahmet Kutsi Tecer’in Köşebaşı oyunundaki Beybaba yorumuyla dikkati çekti. 1949 yılına kadar Tatbikat Sahnesi’nde, ardından da Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışırken öte yandan da konservatuvar da ders verdi. 1953’te karısı piyanist Selçuk Uraz ile birlikte devlet aracılığıyla Fransa’ya gönderildi.

Geri dönüşlerinde Türkiye Komünist Partisi üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. Uraz serbest kaldıktan sonra, 1958 senesinde Haldun Dormen Tiyatrosu’nda André Roussin’in Ninasın’da yeniden sahneye çıktı ve bu oyundaki yorumuyla İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

1959’da İstanbul Şehir Tiyatroları’na geçti ve Muhsin Ertuğrul’un sahneye koyduğu Hamlet’te Polonius rolünü oynadı. Daha sonra Dost Oyuncular adını verdiği kendi topluluğunu kurdu ve 1961’de Haldun Taner’den Günün Adamı ve Eugène Marin Labiche’ten Para İsteme Benden oyunlarıyla perdelerini açtı. Topluluk etkinliklerini ardından Ulvi Uraz Tiyatrosu adıyla sürdürdü.

Ulvi Uraz, 1965’te, Haldun Taner’in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunundaki Vicdani karakteri ile ikinci kez İlhan İskender Armağan’ını kazandı. Site Tiyatrosu ve Küçük Sahne’de oyunlar sahneleyen topluluğun, Uraz’ın sahneye çıktığı öteki oyunları içinde Oktay Rifat’tan Zabit Fatma’nın Kuzusu (1965) ve Rıfat Ilgaz’dan Hababam Sınıfı (1966) sayılabilir. Topluluk Uraz’ın ölümünden kısa bir süre önce dağıldı.

Bilhassa Türk yazarlarının oyunlarının sahnelenmesini destekleyen Uraz, ayrıntılara yönelik oyun üslubuyla hem karakter rollerinde, hem de komedi rollerinde başarılı olmuştu. Başlangıçta Devlet Tiyatrosunda karakter rolleriyle tanınmış, İstanbul’a gittikten sonra da yumuşak ve ölçülü oyunuyla iyi bir komedi sanatçısı olduğunu ispatlamıştı.

Uraz, tiyatro sanatçılığının bunun yanında sinema oyuncusu olarak da çalışmıştı.1960’ta Denize İnen Sokak filmindeki karakteri ile İzmir Belediyesi’nin Fuar Ödülü’nü kazanmış, Yarın Bizimdir filmindeki karakteri ile 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçilmişti. Oynadığı öteki filmler içinde Dişi Kurt (1961), Yarın Bizimdir (1963) ve Murtaza (1966) sayılabilir.

Ulvi Uraz, 25 Mayıs 1974’te vefat etti. Uraz’ın ölümünden sonra karısı aracılığıyla her sene en iyi yönetmene ve oyuncuya verilmek üzere Ulvi Uraz Tiyatro Ödülleri konmuştur.

© 2015 - 2023 PlakDinle.Com