Tuna Kiremitçi Kimdir?

Tüm Tuna Kiremitçi Eserleri İçin Tıklayın

 
Tuna Kiremitçi

Tuna Kiremitçi  24 Şubat 1973, Eskişehir’de dünyaya geldi.  Filibe kökenli bir ailenin çocuğu olarak Eskişehir’de doğdu. Müziğe Galatasaray Lisesinde yatılı okurken okul orkestrasında başladı. İlk profesyonel grubu Kumdan Kaleler’i okulda arkadaşlarıyla kurdu, söz ve müziklerinin çoğuna imza attığı Denize Doğru albümü 1996’da Ada Müzik etiketiyle yayımlandı.

İlk şiirleri yine lise yıllarında Varlık dergisinde yayımlandı. Kendisine Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nü kazandıran “Ayabakanlar” adlı kitabı, 1994 yılında okuyucuyla buluştu. 1997’de Bosnalı şair İzzet Sarayliç’le Erguvan Balkan Şiir Ödülü’nü paylaştı. Bunu 1998 tarihli ikinci şiir kitabı olan “Akademi” izledi.

 Müzikten uzaklaştığı dönem yazdığı novella “Git Kendini Çok Sevdirmeden” büyük yankı uyandırdı ve o yılın sürpriz edebiyat olaylarından biri kabul edildi. 2003’te ikinci romanı “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” ve şiirlerini derlediği “Bazı Şiirler Bazı Şarkılar” yayımlandı. 2005’te çıkan “Yolda Üç Kişi” adlı romanı da geniş bir okuyucu kitlesiyle buluştu ve beğeni kazandı. Daha sonra da 2007 tarihli “Dualar Kalıcıdır”, 2009’da “Küçüğe Bir Dondurma”, 2011’de “Selanik’te Sonbahar”, 2012’de “Gönül Meselesi”, 2015’te “Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları” ve 2016 yılında “Kendi Seven Ağlamaz” romanları yayımlandı.

 Genellikle sıradan insanların trajedilerini, günümüz toplumundaki kadın-erkek ilişkilerinin açmazlarını ve yaşlanmanın melankolisini hüzünlü, yer yer de gülümseten bir anlatımla işlediği romanları, Profesör Gürsel Aytaç tarafından Türk edebiyatında “romantik ironi” örnekleri olarak değerlendirilmiştir.

 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde sinema eğitimi gören, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller alan Tuna Kiremitçi, 2009’da ilk ve son uzun metrajlı filmi Adını Sen Koy’u çekmiştir.

 2007 yılında “Kendi Halinde” adlı ilk solo albümünü yayınladıktan sonra, 2013’te Atlas rock grubuyla bir albüme (Selam Yabancı, 2013) solist ve şarkı yazarı olarak imza atmıştır. Atlas grubu ile 2015 yılında Bir Uyumsuz Bulut adlı EP’yi kaydetmiştir.

“Bu İşte Bir Yalnızlık Var” 2013’te sinemaya uyarlanmış, başrolleri Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal canlandırmıştır. “Dualar Kalıcıdır”ın 2014 tarihli tiyatro uyarlamasında Nurseli İdiz rol almıştır. Aynı roman 2019’da bir kez daha, bu kez “Aşk Kalıcıdır” adıyla sahneye uyarlanmış, bu kez Dilek Türker ve Damla Cercişoğlu tarafından canlandırılmıştır. Besteleri kendisi dışında Haluk Levent, Ajda Pekkan, Müslüm Gürses, Gülay, Demet Sağıroğlu, Renan Bilek, Eda Baba ve Esin İris gibi sanatçılar tarafından da seslendirilmiştir.

 Romanları 16 dile (Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Arnavutça, Azerice, Farsça, Bulgarca, Yunanca, Romence, Estonca, Portekizce, Boşnakça, Arapça, Çince, Macarca) çevrilen [15] Kiremitçi, bir oğul ve bir kız babasıdır. Bir dönem Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır. 11 Haziran 2010’da Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yazmaya başlamışsa da 2012 yılında görevine son verilmiştir.[16][17] 2013-2014 yıllarında Aydınlık gazetesinde yazmıştır.

 Tuna Kiremitçi 2016’da romancılık kariyerine son verdiğini, sanat hayatını yalnız müzik ve şiirle sürdüreceğini açıklamıştır. Aynı yıl “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” albüm projesine başlamıştır. Eski ve yeni bestelerini Pamela, Özge Fışkın, Gonca Vuslateri, Öykü Gürman, Gülçin Ergül, Jehan Barbur, Yıldız Tilbe, Sena Şener, Gökçe Bahadır, Gülay gibi sanatçılarla düet olarak seslendirmiş, şarkıları her ay YouTube’da tek tek yayımladıktan sonra 2017’de “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” adıyla ve Pasaj Müzik etiketiyle albüm olarak yayımlamıştır.Alternatif / indie kulvarındaki albümü müzik eleştirmeni Naim Dilmener (Hürriyet, 13 Ocak 2017) “Yeni bir yılla birlikte erkenden gelen iyi bir albüm”, gazeteci Asu Maro (Milliyet, 27 Ocak 2017) “Son dönemlerin en samimi işi”, müzik yazarı Yavuz Hakan Tok (Milliyet Sanat, 13 Şubat 2017) “Tuna Kiremitçi iyi bir şarkı yazarı. Güzel ve etkili melodiler, şiirli sözler buluyor, yazıyor ve bunu daha çok genç olduğu ilk dönemlerinden beri yapıyor.” şeklinde değerlendirmiştir.

 2019’da “Tuna ve Arkadaşları-II” albümünün kayıt ve yayınlarına başlamıştır. Bu defa Yıldız Tilbe, Eda Baba, Ece Mumay, Zara, Tuvana Türkay, Dilhan Şeşen, Esin İris, Gözde Öney, Melisa Karakurt gibi kadın solistlerle kendine ait besteleri seslendirdiği bu ikinci düet albümü 2019 yılında yine Pasaj Müzik & Garaj Müzik tarafından yayınlanmıştır. 29 Ocak 2021’de “On Numara Olaylar” isimli 8 şarkılık albümünü yayınlamıştır.

 “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” albümleri, 2019 Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Proje Ödülü”ne değer görülmüştür.Tuna Kiremitçi’nin 20 yıl aradan sonra yeni şiir kitabı “En Sağlam Direniş Kalbi Temiz Tutmak” Mona Kitap tarafından 2018’de yayımlanmıştır.2021 yıılnda, Doğan Kitap tarafından yayımlanan ilk polisiye-gerilim romanı “Mezun Cinayetleri” ile romancılığa geri dönmüştür. 

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com