Recep Bilginer Kimdir?

Tüm Recep Bilginer Eserleri İçin Tıklayın

 

Recep Bilginer Kimdir?

Recep Bilginer Kimdir? Biyografisi, bölümünde Recep Bilginer Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Recep Bilginer Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Recep Bilginer Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Recep Bilginer

Recep Bilginer, 1922 senesinde Adana’da dünyaya geldi. Recep Bilginer, Konya Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’ne sürdü. Mezuniyetinden sonra, Vatan Gazetesinde çalışmaya başladı. İstanbul Şehir Meclisi’nde görev alan Bilginer, Akın ve Tasvir gazetelerini çıkarttı.

Düşünce ve Yeni Çağ isimli dergileri de çıkgit gide artan yazar, edebiyata şiirle başlamış , bunu tarihsel oyunlar izlemiştir. Yunus Emre İlme Hizmet Vakfı Ödülü ve Türk Dil Kurumu Oyun Ödülü sahibi olan yazarın, bazı oyunları Devlet Tiyatrosu ve şehir tiyatroları aracılığıyla sahneye konmuştur. 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Recep Bilginer, 17 Haziran 2005 tarihinde vefat etti.


Recep Bilginer, Bilinen oyunları içinde “İsyancılar”, “Sarı Naciye”, “Yunus Emre”, “Mevlana”, ve kitapları içinde da “Politikada Bir Sarı Çizmeli”, “Hapisliğim”, “İnsan Bir Düşüncedir”, “Hapiste Bir Gazeteci”, “Zenginler Hükümeti”, “Soruların Gündeminde”, “Unutulmasınlar Diye” sayılabilir. Anı:Hapisliğim Roman:Politikada Bir Sarı Çizmeli (Yunus Emre Üstün Hizmet Ödülü) Şiir:Bir Zamanlar

© 2015 - 2023 PlakDinle.Com