Oya Küçümen Kimdir? Biyografi Sayfası

Tüm Oya Küçümen Eserleri İçin Tıklayın

 

Oya Küçümen Kimdir? Biyografi Sayfası

Oya Küçümen Kimdir? Biyografi, bölümünde Oya Küçümen Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Oya Küçümen Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Oya Küçümen Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Oya Küçümen, 24 Ağustos 1966 senesinde İstabul’da dünyaya geldi. Ünlü tiyatrocu, yönetmen ve yazar Zihni Küçümen’in kızı olan Oya Küçümen, Mimar Sinan Üniversitesi Fransızca-İngilizce bölümü mezunudur. Çocuk tiyatroları ve müzikallerde görev yaptı. Birçok film ve dizide seslendirme sanatçısı olarak çalıştı.

1987 senesinde Bora Ebelioğlu ile birlikte Grup Denk‘i kurdular. 1992 senesinde sonra ise Oya Bora olarak değiştirdiler. 1987 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye seçmelerine Melih Kibar’ın Paydos adlı şarkısıyla katılarak 2. oldular. Aynı yıl Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Tasvir-i Şikayet adlı şarkıyla 5. olarak Çiğdem Talu Özel Ödülü’nü aldılar. Eurovison Şarkı Yarışmasına 4 yıl art arda katılmalarına rağmen Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmek hakkını kazanamadılar.

Oya Bora - Grup Denk

İlk albümü Grup Denk etiketi ile ”Seninle Beraberim” 1987 senesinde piyasaya çıktı. Daha sonra 1990 senesinde Tiryaki adlı albümü yaptılar. 1992 senesinde ise grubun ismi Oya – Bora olduktan sonra Seni Bana Yazmışlar albümünü çıkardılar. 2 tanesi Grup Denk, 3 tanesi Oya – Bora adıyla olmak üzere 5 albüme imza attılar.

Goran Bregoviç’in Çingeneler Zamanı film müziğine Türkçe söz yazarak seslendirdikleri “Sevmek Zamanı” adlı şarkıları popüler olmuştur.

Oya Küçümen, 1993-1997 senelerı içinde yayına giren Süper Baba dizisinin ”Bana Bir Masal Anlat Baba” adlı efsane müziğini seslendiren isim olmuştur.

Oya Küçümen, uzun yıllardır birlikte olduğu ve Bora Ebelioğlu ile 2004 senesinde evlendi.

2007 nisan ayında yeniden eşiyle birlikte konserler vermeye başladı.

Oya Küçümen (Oya Bora) Albümleri

1997 Aşk, İhanet, vs… (Oya Bora)
1994 Saraylı (Oya Bora)
1992 Seni Bana Yazmışlar (Oya Bora)
1990 Tiryaki (Grup Denk)
1987 Seninle Beraberim (Grup Denk)

© 2015 - 2023 PlakDinle.Com