Okan Demiriş Kimdir?

Tüm Okan Demiriş Eserleri İçin Tıklayın

 

Okan Demiriş Kimdir?

Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi, bölümünde Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Okan Demiriş

Okan Demiriş, 1942 senesinde dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda keman eğitimi alan Demiriş, 1963’teki mezuniyeti sonrasında Ankara Devlet Konservatuarı’na geçti ve sınıf atlayarak eğitimini bitirdi. Askerlik görevi sırasında Doğu Anadolu halk müziğiyle ilgilenen sanatçı, bestelerine ağırlık verdi.

İstanbul Şehir Orkestrası, Radyo Senfoni Orkestrası ve İstanbul Opera Orkestrası’nda görev yapan sanatçı, konservatuarda keman ve armoni hususunda ders vermeye devam etmiştir.

1986 senesinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanat yönetmenliği ve müdürlüğü görevine getirilen sanatçının başlıca eserleri içinde; Dördüncü Murat, Karyağdı Hatun ve Yusuf ile Züleyha operaları; 1971 tarihli piyano konçertosu; oda orkestraları ve halk müziği üzerine yaptığı eserler ve Hürrem Sultan oyununun müziği sayılabilir.


Soprano Leyla Demiriş’le evli olan sanatçı, 1991 senesinde Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Sanatçı; 18 Haziran 2010 günü yaşamını yitirmiş ve 21 Haziran 2010 günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda yapılan merasimin sonrasında Teşvikiye Camii’nde kılınan namaz sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com