Halil Karaduman Kimdir?

Tüm Halil Karaduman Eserleri İçin Tıklayın

 

Halil Karaduman Kimdir?

Halil Karaduman Kimdir? Biyografisi, bölümünde Halil Karaduman Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Halil Karaduman Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Halil Karaduman Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Halil Karaduman

Halil Karaduman, 1959 senesinde Şanlıurfa’nın Birecik beldesinde dünyaya geldi. 1 yaşından bu yana taşındıkları Gaziantep’te büyüdü. Kanuni babasından 5 yaşında bu yana kanun ve müzik dersleri aldı. Ortaokul sonrasında lise öğrenimini Gaziantep’te tamamlayıp 1977 senesinde İstanbul’a geldi. O yıl İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi ve bölümünü birincilikle bitirdi.

Halil Karaduman, İstanbul’a geldiğinden bu yana plak ve kaset dünyasında yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak yer aldı. Türkiye’deki üst düzey bütün solistlerle gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yaptı.


Bilhassa; Zülfü Livaneli ile birlikte yaptığı çalışmalar sanatçının yurtdışına açılmasını sağlamıştır. Bunun yanında dünyanın çeşitli yerlerinde yabancı orkestra ve şarkıcılarla konserler verdi. Bu çalışmalarının neticesinde Amerika, Yunanistan, Ürdün, Tunus, Lübnan ve Suriye olmak üzere 100 den fazla Kanun öğrencisi yer alıyordu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kanun sanatçısı görevini sürdürmekteydi. Ayrıca “Devlerin aşkı”, “Rüyalarda buluşuruz”, “Leyla” gibi çok tanınan besteler sanatçıya aittir.

Halil Karaduman, Türkiye’de üç tane, Amerika’da bir tane, Yunanistan’da iki tane olmak üzere 6 tane enstrümantal albümü bulunmaktaydı. Kanun icrasına çiçeği burnunda bir stil getiren sanatçının bunun bunun yanında bir de kanun metodu yazmıştı. Zülfü Livaneli’yle gittiği Almanya turnesinden dönerken havaalanında kalp krizi geçiren ünlü kanun virtüözü Halil Karaduman 9 Ekim 2012’de 53 yaşında yaşamını yitirdi.

© 2015 - 2023 PlakDinle.Com