Haldun Dormen Kimdir?

Tüm Haldun Dormen Eserleri İçin Tıklayın

 

Haldun Dormen Kimdir?

Haldun Dormen Kimdir? Biyografisi, bölümünde Haldun Dormen Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Haldun Dormen Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Haldun Dormen Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Haldun Dormen

Haldun Dormen, 5 Nisan 1928 senesinde Mersin’de dünyaya geldi. Babası, Kıbrıslı aydın bir iş adamı olan Sait Ömer Bey, annesi İstanbullu bir paşa kızı olan Nimet Rüştü Hanım’dır. Bir yaşına basmadan, ailesi İstanbul, Şişli’ye yerleşti. Sahneye ilk defa Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisi iken çıktı. Lise öğrenimini Robert Kolej’de bitirdi. Sekiz yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sol ayağı sakatlandı.

Haldun Dormen, Tiyatro eğitimini ABD’de Yale Üniversitesi’nde aldı. İstanbul’a döndüğünde önce Muhsin Ertuğrul idaresindeki Küçük Sahne’ye girdi ve Cinayet Varadlı oyundaki dedektif karakteri ile ilk kez seyirci karşısına çıktı. Bir buçuk yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştıktan sonra Beyoğlu Parmak sokağın arkasında 60 kişilik bir salonu olan Cep Tiyatrosu’nu kurdu. 1957’de Papaz Kaçtı komedisi ile Dormen Tiyatrosu’nu kurdu. Cep Tiyatrosu’ndaki Erol Günaydın, Nisa Serezli, Metin Serezli, Erol Keskin gibi isimler Dormen Tiyatrosu’nun kadrosunu oluşturdu. Topluluk en göz alıcı dönemini 1957-1972 senelerı içinde yaşadı. 1961’de Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak anılan Sokak Kızı İrma’yı sahneledi.

Haldun Dormen, 1966’da sinemacılık yapan Dormen, bu sürede iki film yönetti: Ekrem Bora ile Belgin Doruk’un oynadığı Bozuk Düzen (1966) ve Müşfik Kenter,Nedret Güvenç, Belgin Doruk’un oynadığı Güzel Bir Gün İçin (1967). Bozuk Düzen, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film birincilik ödülünü, Güzel Bir Gün İçin ise 4. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Komedi Filmi ödülü aldı. Ödüllere rağmen filmler gişe başarısı sağlamayınca sinemadan vazgeçip yeniden tiyatroya döndü.

Dormen Tiyatrosu, 1972’de Ses Tiyatrosu’nda Ayı Masalı adlı oyunla perdelerini açtı. Bit Yeniği, Şahane Züğürtler gibi oyunlar sahneledi. 1977’de televizyonun yaygınlaşması sonunucu git gide artan ekonomik sıkıntılar yüzünden tiyatroyu kapatmak zorunda kaldı. Dormen, 1977’den sonra televizyonculuk ve radyoculuk yaptı. Milliyet Gazetesi’nde 8 yıl boyunca gazetecilik yaptı. 1980’lerde yeniden tiyatroya döndü. 1984’te Dormen Tiyatrosu yeniden perdelerini açtı. Lakin 2001 senesinden yaşanan ekonomik kriz ve 17 Ağustos depremi sonrasında tiyatronun elverişsiz konumu yüzünden deprem korkusuyla seyirci rakamının düşmesi tiyatronun yeniden kapanmasına yol açtı.

Haldun Dormen, 11 oyun yazdı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde ders verdi, Hacettepe Üniversitesi aracılığıyla Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirildi. Televizyon için de çok sayıda program hazırlayan Dormen, çeşitli televizyon dizilerinde rol alarak ününü arttırdı. Yapı Kredi Sigorta adlı sigorta şirketine sanat danışmanlığını ilerleten Haldun Dormen, 1997’den beri verilmekte olan Afife Jale Ödülleri’nin gerçekleştirilmesine ön ayak olmuştur.

Haldun Dormen, 1959’da halkla ilişkiler alanında dünyaca tanınan bir isim olan Betül Mardin ile evlenmiş, sekiz yıl süren bu evliliğinden Ömer adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir. Haldun Dormen, anılarını “Sürç-ü Lisan Ettikse”, “Antrakt”, “İkinci Perde” adlı kitaplarında toplamıştır. Bulvar komedisi ve vodviltüründe uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmenidir. 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Haldun Dormen, şu anda Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığının bunun yanında Medyapım Akademi’nin yöneticiliğini yapmakta ve oyunculuk dersleri vermektedir. Bu akademide hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik oyunculuk, tv yapımcılığı ve diğer kişisel gelişim dersleri verilmektedir.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com