Gizem Berk Kimdir?

Tüm Gizem Berk Eserleri İçin Tıklayın

 
Gizem Berk

Gizem Berk 6 Temmuz 1981, Ankara doğumlu, Türk rock müzik şarkıcısı.

 

Yaşam öyküsü

Çocukluğu ve müziğe ilk adımları

6 Temmuz 1981 yılında Ankara’da doğan Gizem Berk, annesi Nüket Berk ve babası Ertuğrul Berk’in tek çocuğudur. 3.5 yaşında başladığı buz pateni sporunu uzun yıllar lisanslı olarak devam ettirmiş, birçok yarışmada derece almıştır.

Rock müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda evde en sık dinlenen müziklerlerin başında gelen Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple ve Jannis Joplin ile başlamıştır..

1995 yılında Ankara Operası sanatçılarından Selva Erdener ile şan çalışmaya başlamıştır. Aynı yıllarda gitar dersleri de almaya başlayan Gizem Berk, amatör olarak müziğe 15 yaşındayken TED Ankara Koleji’nde lise arkadaşlarıyla kurdukları Ethereal Travel isimli grupta solist olarak başlamıştır. Grup 1998 yılında kendi parçalarından oluşan “The Mad Cartridge” isimli albümü Hammer Müzik etiketiyle çıkartmıştır.

1998 yılında anne mesleği olan diş hekimliği okumak üzere İstanbul’a yerleşmiş ve Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde öğrenimine başlamıştır.

Profesyonel müzik yaşamı ve albümleri

2001 yılında kendi solo albümünü yapmaya karar veren Gizem Berk, Ethereal Travel grubunun solisti olduğu dönemlerde tanıştığı Güven Erkin Erkal’ın bağlantısı ile Seçkin Gül ve Onur Betin ile tanışmıştır.

Hazırladıkları demo ile Cezzar Records ile anlaşan Gizem Berk, 2003 yılında, üniversite son sınıftayken kendi ismini taşıyan ve parçaların çoğunluğunun kendine ait olduğu ilk solo albümünü yayınlamıştır.

Albümün düzenlemelerini Seçkin Gül ve Onur Betin yapmıştır.

Albümde yer almış 12 parça arasında bir İspanyolca parça ve 3 remix parça da bulunmaktadır.

Albümde en çok dikkat çeken ve sevilen parça İkimiz isimli sözü ve müziği Gizem Berk’e ait olan parça olmuştur.

2004 yılının sonlarına kadar aktif olarak yürüttüğü müzik kariyerine ara vermeye karar veren Gizem Berk, 2005 yılında RWTH Aachen Üniversitesi’nde Diş Hekimliğinde kullanılan lazerler üzerine eğitimine başlamış ve 2007 yılında mezun olmuştur.

2004 yılından itibaren diş hekimliğinde kullanılan lazerler ile ilgili birçok bilimsel çalışmada yer almış ve Amerika başta olmak üzere; İspanya, Almanya, Tayvan, Yunanistan, Belçika, İngiltere, Avusturya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşen birçok uluslararası kongrede konuşmalarıyla ülkemizi temsil etmiştir. Halen bilimsel çalışmalarına devam etmekte ve aktif olarak annesiyle beraber Ankara’da sahibi olduğu klinikte çalışmaktadır.

Müzik kariyerine verdiği uzun arayı bitirmeye karar veren Gizem Berk 2014 yılının başlarında Ankara’da bulunan Midas’ın Kulaklığı Stüdyosu’nun sahibi olan yakın arkadaşı, Erkan Tatoğlu ile birlikte yeni bir albüm kaydetmeye başlamıştır.

Yaklaşık 4 ay süren yapım çalışmasında albümün prodüktörlüğünü Erkan Tatoğlu, yardımcı prodüktörlüğünü Gizem Berk, düzenlemelerini ise yine Erkan Tatoğlu ve Ferhat Şahin (Elimi Bırakma, Geçmişe Küskünüm) yapmıştır. Kayıt aşamasında klavyeler Ferhat Şahin, bas gitarlar Cüneyt Karayalçın, davullar Derun Tekelioğlu, gitarlar Doruk Baykal ve viyolonseller Erkan Özbek tarafından çalınmıştır.

Albüm 2 Nisan 2015 tarihinde ADA Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Tüm şarkıların söz ve müziklerinin Gizem Berk’e ait olduğu Elimi Bırakma isimli albümde 1999 ile 2013 yılları arasında bestelenmiş 11 Türkçe, 1 tane de İngilizce parça bulunuyor.

Albümün ilk klibi, Elimi Bırakma isimli parçaya çekilmiş ve yönetmenliğini Emir Khalilzadeh yapmıştır. Klipte Gizem Berk’e canlı performans ekibi; Ferhat Şahin (klavye), Derun Tekelioğlu (davul), Murat Erk (bas gitarlar) ve Orçun Büker (gitarlar) eşlik etmiştir.

Albümün ikinci klibi ise, Geçmişe Küskünüm isimli parçaya Erkan Tatoğlu yönetmenliğinde çekilmiştir. Klipte Gizem Berk’e yine canlı performans ekibi eşlik etmiştir.

 

Diskografi

Gizem Berk (2003)

Elimi Bırakma (2015)

Beni Kalbinden Çıkarma (Single)(2015)

 

Albümleri

2015       20 Kasım 2015    Beni Kalbinden Çıkarma

2015       2 Nisan 2015       Elimi Bırakma

2003       Mart 2003            Gizem Berk

 

Müzik Videoları

“Elimi Bırak “

“Beni Kalbinden Çıkarma”

“Geçmişe Küskünüm”

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com