Eski Bando Kimdir?

Tüm Eski Bando Eserleri İçin Tıklayın

 
Eski Bando

2008 yılında Güney Marlen’in ve Eda Baba’nın birlikte çalmaya başlayarak temellerini attıkları Eski Bando, şimdiye kadar birçok sehirde yüzlerce konsere imza attı. Konserlerinde kendi şarkılarıyla birlikte eski dönemlerin sevilen parçalarını da yorumlayarak dikkat çeken grup, tüm şarkıları kendine ait ilk özgün albümü “Renkli Şeyler”i 27 Şubat 2014 tarihinde Kalan Müzik & Z Müzik etiketiyle yayınladı.

Bu albümde davul, bas gitar ve gitar altyapısı üzerine trompet, saksafon, klarnet ve keman gibi renk enstrümanlarının kullanıldığı vokalli bir müzik yapan Eski Bando şimdi ise 2016 yılında kaydettiği yeni albümünü yayınlıyor.

Grubun ikinci albümü olan bu yeni albümün adı “İstanbul Beyrut Paris”. Kalan Müzik ve Z Müzik etiketiyle yayınlanan albümün yapımcısı Kalan Müzik’ten tanıdığımız Nilüfer Saltık. Yine ilk albümdeki gibi tüm şarkıların söz ve müziklerini yazan Güney Marlen, “İstanbul Beyrut Paris”in de müzik prodüktörlüğünü üstlendi.

“İstanbul Beyrut Paris”, grubun ilk albümüne göre daha geniş bir enstrüman yelpazesine sahip olsa da yine ilk albümdeki gibi kimi zaman enerji dolu ve tempolu parçaların kimi zaman da efkârlı vakitlerin şarkılarını barındırıyor.

Albüm, doğu tarlasında bir batı tohumunun yeşermesine benziyor, tıpkı grup üyelerinin doğup büyüdüğü İstanbul şehri gibi. Albümde davul, bas gitar, gitar ve keyboard gibi enstrümanlarla birlikte yine trompet, saksafon ve keman gibi enstrümanların kullanımı göze çarparken bahsi geçen melez ruhu hissettiren diğer unsur ise ud, perdesiz gitar, elektro bağlama, erbane, def, darbuka ve tulum gibi enstrümanların da albümün enerjisinde kendisine yer bulması..

Solistlerden Eda Baba’nın eşsiz sesi sözleri seslendirirken 2 parçada solistlik yapan Güney Marlen de albüme erkek sesi olarak renk katıyor. Albüm sözel anlamda hayatı sorgulayan, sisteme göndermeler yapan ve aşktan ölüme, gurbetten çoşkuya, insana dair tüm duyguları dinleyiciyle paylaşıyor.

Geçmişlerinde ve günümüz yaşantısında birçok kültüre sahiplik yaparak çeşitli kimlikleri bir bütün olarak yaşatan üç şehrin ismini alan albüm, bu üç ismi sembolize ederek tüm dünya şehirlerinin kardeşliğine, birlikte yaşama azmine ve dünyayı daha güzel bir yer haline getirecek kültürel paylaşımlara gönderme yapıyor.

(Albüm açıklaması)

Eda Baba’dan İlk Solo Albüm: “Bir Küçük Tebessüm”

İlk solo albümü ‘Bir Küçük Tebessüm’ü 2019 Şubat ayında müzik severlerin ilgisine sunan Eda Baba, yoğun duygular hissettirebilen sözler üzerine yapılan düzenlemelerle yüzlerde bir küçük tebessüm bırakabilmeyi arzuluyor. Farklı kitleleri aynı anda etkileyebilecek sound zenginliğiyle dikkat çeken solo çalışmasında söz ve müzikleri kendisine ait 6 şarkı dikkat çekerken ayrıca Cem Adrian ve Üner Demir’e ait birer şarkı da ‘Bir Küçük Tebessüm’de yerini alıyor.

 

Grup Üyeleri:

Eda Baba (vokal)

Güney Marlen (vokal, gitar)

Üner Demir (keman)

Şansal Aktaş (bas gitar)

Volkan Coşar (trompet)

Cihan Kahvecioğlu (davul)

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com