Ertunç Kimdir?

Tüm Ertunç Kimdir? Eserleri İçin Tıklayın

 
Ertunç

 

8 Temmuz 1992 tarihinde Ankara’ da doğdu. Müzikle ilk tanışması, anne karnında ablasının klasik müzik dinletmesi ile oldu. Okula başlamadan davula merak saran Ertunç, baget tutmayı ritimleri ve davul çalmayı öğrendi. Babasına sahnesinde yardıma da gidiyordu.

İlk ve orta okulu Çanakkale’ de okudu. İlk okulda çocuk korosunda sesi fark edildi ve solo performanslar göstermeye başladı. Lise birinci sınıfta İzmit Fen Lisesi’ ne giden Ertunç, müziğe biraz daha eğilerek yatılı okulda kendi başına gitar öğrenmeye başladı. Karşılaştığı çeşitli zorlukları ve duygularını ilk bestesi ‘’Yine Bekledim Seni’’ ve ardından ikincisi bestesi ‘’Beni Düşün’’ ile ifade etme yeteneğini fark etti ve geliştirmek için daha çok kitap okumaya başladı.

Lise ikinci sınıfta müziğini İzmit’ de geliştiremeyeceğini anlayan Ertunç, Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi’ ne geçiş yapıp, okula gelir gelmez, ‘’Casino’’, ‘’Libido’’ ve ‘’Crash‘’ adlarında üç tane farklı grup kurdu. Bu gruplardan birinde davul çalarken, birinde gitar vokal diğerinde de sadece vokal performans yapıyordu. Lise son sınıfta evi terk ederek İstanbul’ a gelip mekanlarda 18 yaş altı partilerde sahne almaya başladı. Bir yandan da okul sınavlarına hazırlanan sanatçı liseyi bitirmek için evine geri döndü.

Üniversite birinci sınıfta Hacettepe Biyomühendislik bölümünü kazanıp doğduğu şehre ayak bastı. Ankara’ da fiziği ve dış görünümünden dolayı gelen modellik tekliflerini değerlendirip ajansa girdi. Ajansta poz vermeyi ve modelliği öğrendi. Üniversite ikinci sınıfta aldığı bir teklifle ‘’Pop-art’’ grubunda solistlik yapmaya başladı. Bu esnada okulunu dondurup, evini ikinci kez bırakarak İstanbul’ a taşındı. Geçim sıkıntısından dolayı sabah akşam demeden hemen hemen her yerde sahne yaparken, bir yandan da sınavlara tekrar hazırlanarak İTÜ Deniz İşletme Mühendisliği bölümünü kazandı. Pop-art grubuyla birçok mekanda sahne alan sanatçı ‘’Beni Düşün’’ şarkısının stüdyo kayıtlarına girip bu beste ile Fanta Stage yarışmasına katıldı.

Çok güzel geri dönüşler aldıktan sonra yolu O Ses Türkiye ile kesişen sanatçı ilk sezonda heyecanının ve tecrübesizliğinin kurbanı oldu. Fakat durmayıp azimle çalıştı, ikinci sezon tekrar çağırılması üzerine hazır gidip Murat Boz’ un ekibine dahil oldu. Yarışma boyunca İTÜ Konservatuar hocalarının saygın ismi Ayşegül Aral Altıok ‘tan ses eğitimi ve teknikleri dersi aldı. Yarışmada yarı finale kadar yükseldi ve veda etti. Menajerlerin dikkatini çekti, kendi ismiyle konserler vermeye başladı ve artık grubuna veda etmek zorunda kaldı. Yarışma programından sonra çok sayıda dizi ve film teklifi aldığı için Hakan Karsak ile oyunculuk eğitimine başladı. Büyük markalarla reklam iş birlikleri yaptı ve kazandığını enstrümanlarına yatırmaya başladı. Evde ufak çapta kayıt aletleri almaya başladı ve programlarını kısa zamanda öğrendi.

İlk dizi deneyimi Trt-1 ekranlarında yayınlanan ‘’Babacandır’’ dizisinin ‘’Rüzgar’’ karakteri oldu. Dizi setinde ilk single çalışması ‘’Adam Olmazsın’’ ‘ı kaleme aldı ve 5 Nisan 2016 ‘da DMC etiketiyle yayınladı. 17 Ekim 2016 ‘da Erdem Kınay ile sözleri Deniz Erten’ e ait olan ‘’Mahşer’’ isimli feat. çalışmasını KNY müzik etiketiyle yayınladı. 20 Şubat 2018 ‘de ise ‘’Karanlıktaki Melekler’’ adlı sinema filminde ‘’Bora’’ karakterini canlandırdı. 15 Ekim 2018 ‘de ‘’Twist Again’’ uyarlama projesinde Duygu Merzifonluoğlu’ nun yazdığı Mustafa Ceceli’nin düzenlediği ‘’Dans Et Benimle’’ cover çalışmasını yine DMC etiketiyle yayınladı. Eğitimine ve kişisel gelişimine ağırlık vermek için oyunculuk ve müzik kariyerine bir süre ara vermeyi tercih etti ve Celal Eldeniz ile çalışmaya başladı. Mart 2020 de üzerinde uzun süredir çalıştığı EMC Yapım şirketini kurdu ve EMC Yapım çatısı altında Freestage Prova ve Kayıt Stüdyosu’nu kurdu. Şirketinin ilk single çalışması ‘’Derin Uykum’’ ‘u kendi özgün hali ile 25 Eylül 2020 ‘de yayınladı.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com