Erol Evgin Kimdir?

Tüm Erol Evgin Eserleri İçin Tıklayın

 

Erol Evgin Kimdir?

Erol Evgin Kimdir? Biyografisi, bölümünde Erol Evgin Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Erol Evgin Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Erol Evgin Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Erol Evgin

Erol Evgin, 1947 senesinde İstanbul / Moda’da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’ni, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Bir süre üniversite öğretim kadrosunda bulunan yer aldı.

Erol Evgin, 1969 senesinde, kelimelerini kendi yazdığı “Sen” ve “Eski Günler” adlı bir single ile müzik dünyamıza “Herkese Merhabalar” diyen sanatçının bu çalışmasını, kendi söz ve bestelerinin de olduğu plaklar, radyo ve TV programları ve konserler izledi. O döneme ait şarkıların bazıları ; “İstemesen de”, “Garip Gönlüm Olmuş Deli”, “Gel de Yanma”, “Şoför Mehmet”, “Efkar” idi.


1976 senesinde Türk Pop Müziği’nde ilk kez kitlelerle kucaklaşan bir ekip çalışmasına Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte imza attı. “İşte Öyle Birşey” (Altın Plak), “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Etme Eyleme”, “Söyle Canım” (Altın Plak), “Deli Divane”, “Hep Böyle Kal”, Çiğdem Talu’nun aramızdan ayrılışına dek, tam yedi yıl süren bu ekip çalışmasının bazı ürünleri idi.

1980 – 1984 senelerı içinde, Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, Egemen Bostancı prodüksiyonu iki müzikalin başrolünde; “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ile 400 kez, “Şen Sazın Bülbülleri” ile 200 kez sahneye çıktı. Beyaz perdede ise “Meryem ve Oğulları”, “Renkli Dünya”, “Bir İlkbahar Sabahı” adlı üç müzikal filmde başrol oynadı.

“Dilara”, “Sitem”, “Sevme”, “Yeter” ve “Ateşle Oynama” o dönemin şarkılarından ilk akla gelenlerdir.

1986 senesinde sahne çalışmalarına ara vererek, eşi Yüksek Mimar Emel Evgin ile birlikte Mimarlık Bürosunu açtı.

1989 senesinde sanatçı dostlarıyla birlikte POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nı kurdu ve üç yıl Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. 2005 senesinde, POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanı seçildi.

1992 – 1993 senelerında Show TV’de “Süper Aile” adlı yarışma programını 400 bölüm sundu.

1995 – 1996 senelerında, TRT 1’de kendi yapımı “Erol Evgin Show” adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı.

1997 senesinde kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu “Sen Unutulacak Kadın Mısın ? ” adlı albümü çıkardı. “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım”, “Sen Unutulacak Kadın Mısın ?”, “Gönlümdeki Kuşlar” ve “Haydi Canlar” o dönem şarkılarından bazıları.

2000 – 2003 senelerı arası, Kanal D ve Star TV’de “Bir Sevda Masalı” adlı programı, 100 bölüm hazırlayıp sundu.

2002’de Murat Evgin’le birlikte, 20 konserlik “Baba – Oğul” konser – show turnesi gerçekleştirdiler.

Sanatçı 2004’de, Erol Evgin ve Murat Evgin bestelerinden ve çoğunluğu Dr. Selma Çuhacı’nın kelimelerinden bir araya gelen “İbadetim” adlı albümüyle müzikseverlerle buluştu.

2005 senesinden beri, Kurtuluş Savaşı’mızı anlatan “Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” adlı bir temalı konser hazırlayıp, sağlamaktadır.

Aralık 2005’de; seneler önce Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile gerçekleştirdiği 20 unutulmaz şarkıyı “İşte Öyle Bir Şey” albümüyle yeniden çıkardı.

Aralık 2006’da; yine Melih Kibar ve Çiğdem Talu imzalı, günümüz “Pop Klasikleri”nden bir araya gelen, “Deli Divane”, “Rüya”, “Söyle Canım”, “Memleket Hasreti”, “Bir Bakışın Yetti” gibi unutulmaz şarkıların, orijinal kayıtları ile olduğu “Tüm Bir Yaşam” albümünü çıkardı.

Sanatçı, 2009 senesinde, 40. Sanat Yılı’nı; 20. Most Açıkhava Konserleri kapsamı içinde gerçekleşen bir konserle kutladı. 20 kişilik özel orkestrası eşliğinde verdiği bu 3 saatlik konseri; hemen hiç bir şey katmadan ve çıkartmadan tüm doğallığı, enerjisi ve duygusuyla DVD’ye aktardı ve Aralık 2009’da “Erol Evgin – Hey Böyle Kal – 40 Yıl 40 Şarkı” isimli konser DVD’sini çıkardı.

2009 – 2010 senelerında ATV’de yayına giren “Bir Şarkısın Sen” adlı programda, Show’un Efendisi (Master of Ceremony) olarak yer aldı.

Kasım 2010’da, altı yıllık bir aradan sonra “Yeni Yıla Sensiz Giriyorum” adlı dört parçalık bir single çıkardı.

Nisan 2011’de, eski albümleri tadında çiçeği burnunda bir Erol Evgin Albümü olan “Göz Bebeğim Sen Çok Yaşa” ile müzikseverlerle buluştu.

Ayrıca resim çalışmaları yapan sanatçı, “Miras” adlı ilk kişisel resim sergisini Aralık 2005’de Ortaköy Sanat Galerisi’nde, Mayıs 2006’da İzmir – Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde, Eylül 2006’da Ürgüp – Semih Balcıoğlu Sanat Galerisi’nde, Kasım 2006’da Trabzon – Karadeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde açtı.

Özetlersek 42 senedir “gündüz gece gittiği, uzun ince bir yolda” yüzlerce şarkı üretip binlerce şarkı yorumladı. Ülkemizin hemen her köşesinde; yurt dışında ise Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Hollanda, Polonya, İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konserler verdi.

100’ü aşkın sanat ödülü sahibi sanatçının sanatında önemli ilkesi; şarkılarını elden geldiğince halkla paylaşırken müziğinde belli bir kültür düzeyinin berraklığını taşımak ve içten olmak…

Almanca ve İngilizce bilen Evgin, evli; Yüksek İç Mimar Elvan Evgin Sheehan ve Sanatçı Murat Evgin’in babası, Erol, Erem ve Ozan’ın dedesi.

Web Sitesi: erolevgin.com

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com