Emre Aydın Kimdir?

Tüm Emre Aydın Eserleri İçin Tıklayın

 

Emre Aydın Kimdir?

Emre Aydın Kimdir? Biyografisi, bölümünde Emre Aydın Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Emre Aydın Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Emre Aydın Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Emre Aydın

Emre Aydın, 2 Şubat 1981 senesinde Isparta’da dünyaya geldi. Emre Aydın, kariyerine barlarda canlı müzik yaparak başlamıştır. Bornova Küçükpark’ta çıktığı barlarda bi hayli beğeni alan Emre Aydın, 2002 senesinde, Onur Ela ile birlikte 6. Cadde isimli kurdukları müzik grubu ile Türkiye çapında tertip edilen “Sing Your Song” beste müsabakasında 1574 adayı geride bırakarak “Dönersen” adlı parçası ile birinci olmuştur.

2006 senesinde çıkardığı Hareket Vakti şarkısı dışında tüm söz ve müziklerinin Emre Aydın’a ait olduğu “Afili Yalnızlık” adlı ilk solo albümünü yayınlayan Aydın, Yalnızlık temasını işlediği albüm performansı ile büyük beğeni toplamıştır.[kaynak belirtilmeli] Bu albümle yakaladığı başarısını “Yılın En İyi Rock Müzik Sanatçısı”, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı”, ‘’Yılın En İyi Parçası’’, ‘’Yılın En İyi Albümü’’, ‘’Yılın En İyi Video Klibi’’gibi 50’ye yakın ödülle, ve dinleyicileriyle buluştuğu 400’e yakın konserle ilerleten sanatçı, 2008 senesinde MTV aracılığıyla her sene tertip edilen Avrupa Müzik Ödülleri (EMA)’nde “Türkiye’nin En İyi Sanatçısı” sonrasında Liverpool‘da yapılan finalde 21 ülkenin birincisini geride bırakarak “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödüllerine layık görülmüştür.


Emre Aydın’ın 2010 senesinde çıkardığı “Falling Down” isimli İngilizce teklisi, Türkiye ve yurt dışında dijital ortamda satışa sunulmuştur.

Sony Music ile albüm yapım ve menajerlik hizmetleri anlaşması imzalayarak tüm çalışmalarına yalnızca Sony Music bünyesinde devam etme kararı alan Aydın, yeni albümü “Kağıt Evler”i, İsveç’te Kelly Clarkson, Eagle Eye Cherry, Sinead O’Connor ve Santana gibi sanatçıların albüm kayıtlarını yaptığı “Mr Radar Music Stüdyoları”‘nda, Mats Valentin prodüktörlüğünde hazırladı. Cemali’ nin “Duymak istiyorum” parçası hariç, albümde bulunan tüm söz ve bestelerin Emre Aydın’a ait olduğu “Kağıt Evler”in çıkış parçası, “Bu Yağmurlar” şarkısı, albüm öncesi radyolar ve dijital ortam üzerinden müzik severlerle buluşmuştur. “Bu Yağmurlar” TTNET Müzik servisinin internet sitesinde en fazla indirilen ve dinlenilen şarkılar içinde yer almıştır. Albüm çıkışından hemen önce Çatalca’da 20 saatlik bir çalışma ile Murad Küçük yönetmenliğinde kliplendirilen “Bu Yağmurlar” adlı şarkı radyolar ve müzik kanallarında en fazla yayımlanan şarkı olarak zirvedeki yerini almıştır.

4 yıllık bir aradan sonra 1 Nisan 2010 senesinde 10 şarkıdan bir araya gelen “Kağıt Evler” adlı ikinci albümünü yayınlanmıştır. Bu albümde 6 parçaya klip çekilmiştir.

2012 yılı şubat ayında Sony Music ‘den ayrılıp menejeri Fadıl Dinçer ile birlikte 565 Yapım adında kendi müzik şirketini kurmuştur. Mart ayında bu şirketten DMC Müzik ile ortak yapım olarak ” Beni Biraz Böyle Hatırla ” isimli single albümünü yayınlamıştır. Albümde sözü kendisine müziği Nikos Papadopoulos’a ait olan “Beni Biraz Böyle Hatırla ” ve söz ve müziği Gülden Mutlu’ya ait olan ” Soğuk Odalar ” isimli parçayı Gülden Mutlu ile düet yaparak seslendirmiştir. Albüm TTNet müzik’de yayınlandıktan 5 gün sonra en fazla indirilen albüm ve en fazla indirilen şarkı listelerinde bir numaraya yerleşmiştir.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com