Ebru Gündeş Kimdir?

Tüm Ebru Gündeş Eserleri İçin Tıklayın

 

Ebru Gündeş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ebru Gündeş Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ebru Gündeş Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ebru Gündeş Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ebru Gündeş Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ebru Gündeş

Ebru Gündeş Zarrab, 12 Ekim 1974 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Konfeksiyon işçisi iken Neşe Demirkat ile tanışan Gündeş, Koral Sarıtaş ile Selçuk Tekay’in olduğu Marş Müzik Yapım ile anlaşır.

Ebru Gündeş, albüm çalışmalarına başlamadan önce Emel Sayın’a vokalistlik yapmıştır. Azeri iş adamı Reza Zarrab’la evlenmiştir. 15 Ekim 2011 de kızı Alara’yı kucağına alarak anne olmuştur.

TGRT kanalında yayınlanmış ve sunuculuğunu Ebru Gündeş’in yaptığı televizyon programında Gündeş’in ‘Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var’ adlı Ataol Behramoğlu’na ait şiirden 2 kıtayı telif hakkı ödemeden izinsiz defalarca okumasının sonrasında Behramoğlu aracılığıyla Gündeş ve yapımcı, yayıncı firmalar aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açılmıştır.

1993 senesinde ‘Tanrı Misafiri’ adlı ilk albümü piyasaya çıkar. Selçuk Tekay´ın prodüktörlüğünü, Özkan Turgay´ın aranjörlüğünü yaptığı albümde Gündeş, ilk albümünde milyonluk satış rakamına ulaşır.

Ebru Gündeş, ilk albümün sonrasında hemen ikinci albümün çalışmalarına başlar ve ertesi yıl ‘Tatlı Bela’ yayınlanır. Genç sanatçı, ‘Tatlı Bela’da bu sefer ağırlıklı olarak slow ve romantik parçalar seslendirir. Bu albümle Gündeş, 1995 senesinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri´nde ‘En İyi Kadın TSM Sanatçısı’ ödülünü alır.

‘Ben Daha Büyümedim’ adlı üçüncü albümü 1995 senesinde çıkar. Albüm, ‘Fırtınalar’ adlı ilk hitiyle ses getirirken Gündeş, ‘Ben Daha Büyümedim’ ve ‘Çok mu Gördünüz’ adlı parçalarla eleştirilere sitem eder. Bu albüm, Ebru Gündeş´in müzik yaşamında Serdar Ortaç ile olan birlikteliğin de başlangıcı olur. Ebru Gündeş, 1996’da 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde TSM En İyi Kadın sanatçı ödülü ve Yılın En İyi Şarkısı ödülünü alarak geceye damgasını vurur.

‘Kurtlar Sofrası’ adlı dördüncü albümü 1996 tarihinde çıkar. Bunun yanı sıra oyunculuk tekliflerini de değerlendiren Ebru Gündeş, albümlerinin ismini taşıyan televizyon dizilerinde başrol alır.

İki yıllık bir aranın sonrasında 1998 senesinde ‘Sen Allahın Bir Lütfusun’ adlı albümü müzik marketlerdeki yerini alır. Albüm, Selçuk Tekay’ın yanında Kerem Ökten´in yönetmenliği ve aranjörlüğünde gerçekleşir. Albümle aynı adı taşıyan Serdar Ortaç imzalı parça, Sen Allahın Bir Lütfusun, başta 1998 senesinin ödüllerini verildiği 5. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde TSM En İyi Kadın sanatçı ödülünü Ebru Gündeş’e 4. ve son kez kazandırmakla birlikte, yine aynı ödül merasiminde yılın en iyi şarkısı ödülüne aday gösterilir. ‘Sen Allahın Bir Lütfusun’ albümünde on iki şarkı yer alır.

Ebru Gündeş 1999 senesinde takipçilerinin karşısına çiçeği burnunda bir albümle çıktı. ‘Dön Ne Olur’ adını taşıyan bu albümünün stüdyodaki tanıtımı sırasında , basın mensupları önünde beyin kanaması geçiren 25 yaşındaki Ebru Gündeş, bir süre hastanede kaldıktan sonra, uzun bir süre de dinlenerek hayranlarından uzak kaldı. Ebru Gündeş´in ‘Dön Ne Olur’ albümü milyon barajını geçerek büyük bir rekora imza attı. Tarık Ağansoy´un düzenlemelerini yaptığı albümde, genç söz yazarı ve bestecilerin de parçaları yer alıyor. Sezgin Büyük, Altan Çetin, Sinan Özşeker, Ertuğrul Polat, Hakkı Yalçın’ın bunun yanında Sezen Aksu’nun unutulmaz ‘Hata’ parçası da albümde yer alıyor.

Uzun bir süre dinlenme döneminin sonrasında, ilk konserini 11 Mart 2000 gecesi Bostancı Gösteri Merkezi´nde veren Ebru Gündeş, konserin tüm gelirini Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Vakfı Hastanesi Reanimasyon Kliniği´ne bağışladı.


Albümleri


1993 Tanrı Misafiri
1994 Tatlı Bela
1995 Ben daha Büyümedim
1997 Kurtlar Sofrası
1998 Sen Allah’ın Bir Lutfusun
1999 Dön Ne Olur
2000 Dön Ne Olur Remixes
2001 Ahdım Olsun
2002 Ahdım Olsun Remixes
2003 Şahane
2004 Bize de Bu Yakışır
2006 Kaçak
2008 Evet
2011 Beyaz
2012 13,5

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com