Cüneyt Arkın Kimdir?

Tüm Cüneyt Arkın Eserleri İçin Tıklayın

 

Cüneyt Arkın Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Cüneyt Arkın Kimdir? Biyografisi, bölümünde Cüneyt Arkın Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Cüneyt Arkın Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Cüneyt Arkın Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın (Fahrettin Cüreklibatır), 1937 senesinde Eskişehir’in merkezine bağlı Karaçay köyünde dünyaya geldi.

Babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup’tur. Esasen Nogaydır. Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde gördü, 1961 senesinde İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu, Memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy’un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti.

Cüneyt Arkın, Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 senesinde Artist dergisinin müsabakasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963 senesinde Halit Refiğ’in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve iki yıl içinde minimum otuz film çevirdi.


Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu zamanda İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına önceden hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantür filmlerin en aranan oyuncusu halini aldı. Romantik jön filmlerle başladığı sinema yaşantısını hareketli filmlerle sürdürse de hemen her karakter role de can verdi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti. Bilhassa Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın’ın kariyerinde özel bir yer kaplar.

Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film halini aldı. 1980’li senelerda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990’lı senelerda da polisiye dizilere yöneldi. At binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. Oyunculuğun bunun yanında televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla alakalı köşe yazarlığı da yapmıştır.

Cüneyt Arkın, 2009 senesinde omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı hemen hemen üç ay hastanede tedavi gördü.

Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 senesinde kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yaptı.1966 senesinde kızları Filiz dünyaya geldi.1968 senesinde boşandıktan bir yıl sonra Betül Cüreklibatır ile evlenen Cüneyt Arkın’ın,bu evlilikten de Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu mevcuttur. Kızı bir şirkette genel müdürlük yapan Cüneyt Arkın’ın oğullarından Murat Arkın’da dizilerde oyunculuk yapmaktadır. Bir dönem alkolizm nasıl tedavi edileceği görmüş olan Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğimiz konulu sayısız konferans vermiş, bunlarla alakalı teşekkür beratları ve onur ödülleri almıştır.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com