Ciguli Kimdir?

Tüm Ciguli Kimdir? Eserleri İçin Tıklayın

 
Ciguli

Ciguli, 1957 yılında Hasköy’de dünyaya geldi. Babasının adı Hüseyin’dir. Doğduğu yıllarda Bulgaristan’da uygulanan İslami ve Türkçe adlara yönelik yasaklama ve baskı nedeniyle ailesi Ahmet adını kayıtlara geçememiş ancak kullanmaya devam etmiştir. Akordeonu çok hızlı ve kıvrak çaldığından ötürü Bulgaristan’da o yıllarda çok popüler olan, Sovyet AvtoVAZ firmasının ürettiği VAZ-2101 model sedan arabanın daha çok bilinen adı olan Ciguli  adıyla anılmaya başlandı.

Beş çocuklu bir ailenin çocuğu olan Ciguli, hamallık yapan babasının 1972 yılında vefat etmesinden sonra ailesinin geçimini sağlamak amacıyla düğünlerde çalgı çalmaya başlamıştır. 1974’te Ayten Hanım’la evlenmiş olup bu evliliğinden İbrahim ve Ferdi adında oğulları doğmuştur. 1990 yılında ağabeyi ile Türkiye’ye gelmiştir. İstanbul’da uzun yıllar düğünlerde, Kumkapı’daki restoranlarda ve gazinolarda akordeon çalarak küçük çapta tanınmaya başlamıştır. 1993 yılında ilk albümünü çıkaran Ciguli, 1999 yılında söylediği “Binnaz” şarkısıyla Türkiye çapında tanınmıştır. 6. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı” ödülünü alan Ciguli, çeşitli dizi, film ve reklamlarda rol almıştır.

 31 Ekim 2014 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede narkozun etkisinden çıkamayarak ölmüştür. Cenazesi, memleketi Hasköy’de toprağa verilmiştir.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com