Barış Manço Kimdir?

Tüm Barış Manço Eserleri İçin Tıklayın

 

Barış Manço Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Barış Manço Kimdir? Biyografisi, bölümünde Barış Manço Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Barış Manço Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Barış Manço Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Barış Manço

Barış Manço, 1 Ocak 1943 senesinde İsmail Hakkı Bey ile Rikkat Uyanık Hanım’ın ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. 1959 senesinin Nisan başında Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk resmi konserini verdi. Daha önceleri kendi kendine gitar çalmayı öğrenen Barış Manço’ya, Klasik Türk Müziği öğretmeni olan annesi Rikkat Uyanık Hanım, piyano dersleri verdi.

Barış Manço, 1962 senesinde Grafson şirketinden art arda ilk üç 45’liğini çıkardı. Bu üç 45’liğin içinde dönemin ünlü twist şarkılarının dışında “Çıt Çıt Çedene” isimli bir türkü ve “Dream Girl” isminde kendisine ait bir şarkı yer alıyordu.

Barış Manço, 1963 senesinde Güzel Sanatlar Akademisi’nde okumak icin Liege şehrine gitti. 1964 senesinde ünlü fransiz komedyen Henri Salvador’un şirketinden 4 parçadan bir araya gelen bir EP çıkardı. Bu zamanda Paris’in ünlü Olympia müzikholünde arkasında Franck Pourcel orkestrası ve Swingle Singers le birlikte sahneye çıkan ilk Türk oldu.

Barış Manço, 1966’dan 1969’a kadar Les Mistigris ve Kaygısızlar isimli gruplarla daha çok psikodelik tınılara serpiştirdiği doğu müziğiyle kendine özgü bir sound yarattı. 1969 senesinde 4 ayrı ülkeden gelen müzisyenlerle “Dağlar Dağlar” isimli parçasını kaydetti. 1970 senesinin sonlarına doğru Moğollar’la kısa bir süreliğine birleştikten sonra 1971 senesinin sonlarına doğru ölümüne dek kendisine eşlik edecek olan Kurtalan Ekspresgrubunu kurdu.


Daha önce Sayan şifrketi aracılığıyla izinsiz olarak çıkarılan “Dünden Bugüne” isimli LP’yi saymazsak 1975 senesinde ilk gerçek LP’sini hazırladı. Albümde Türkiye’nin ilk rock operalarından “Baykoca Destanı”, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını konu alan “2023” gibi parçalar yer aldı. 1976 senesinde CBS isimli firma ile anlaşma sağladı. Büyük bir bölümü George Hayes Orkestrası’yla elde edilen “Baris Mancho” (aynı yıl Türkiye’de “Nick The Chopper” olarak piyasa çıktı) isimli albüm 1976 senesinde, ilk önce Belçika ve Hollanda’da, ardından Fransa, Fas, Fildişi Sahilleri gibi ülkelerde piyasaya çıktı. 1979 senesinde yaşadığı hastalıklar ve sorunlar sonrasında “Yeni Bir Gün” isimli albümü çıkaran Barış Manço, “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa”, “Gesi Bağları”, “Aynalı Kemer” gibi parçalarıyla sükse yaptı. Bu albümle başlayan başarı süreci, 1981 senesinde “Sözüm Meclisten Dışarı”, 1983 senesinde “Estağfurullah Ne Haddimize” albümüleriyle sürüp gitti.1988 senesinde “Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli” olmayı amacında olan “Barış Manço ile 7’den 77’ye” isimli programı TRT için hazırlamaya başladı.

1991 senesinde devlet sanatçısı olan Barış Manço, aynı yıl bir konser için gittiği Japonya’da 16 şehri kapsayan bir turne yaptı ve 2 tane albüm çıkardı. 31 Aralık 1999’da hayata gözlerini yumdu.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com