Ayla Erduran Kimdir?

Tüm Ayla Erduran Eserleri İçin Tıklayın

 

Ayla Erduran Kimdir?

Ayla Erduran Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ayla Erduran Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ayla Erduran Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ayla Erduran Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ayla Erduran
Ayla Erduran, 22 eylül 1934 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ayla Erduran, 4 yaşında Karl Berger’in öğrencisi olarak kemana başlamıştır. İlk resitalini on yaşında, Ferdi Ştatzer eşliğinde Saray Sineması’nda vermiştir.

Ayla Erduran, 1946 – 1951 senelerı içinde Paris Ulusal Konservatuvarında Benedetti ve Benvenuti ile eğitim görerek keman bölümünden mezun olmuştur. 1951 – 1955 senelerı içinde ise ABD’de Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile özel olarak çalışmıştır. Burada ilk konserini Newark’ta, Thomas Schermann idaresindeki orkestrayla vermiştir.

Ayla Erduran, Avrupa’daki konser kariyerine ise Polonya’da, Varşova Filarmoni Orkestrası eşliğinde çaldığı Glazunov’un keman konçertosuyla başlamıştır.

1957 – 1958 senelerı içinde Moskova Konservatuvarında David Oistrakh ile çalışmıştır. 1957 Wieniawski müsabakasında ödül elde etmiştir. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, Güney Amerika’da ve ABD,Kanada, Ortadoğu, Hindistan, Afrika, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’nin birden fazla köşesinde turneler yapmıştır.

1958’de Brüksel’de Ulvi Cemal Erkin’in keman konçertosunun ilk seslendirisini, bestecisi yönetiminde gerçekleştirirken, konseri Belçika Kraliçesi Elizabeth de izlemiştir

1963’te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ortadoğu turnesine çıkmış ve Anadolu’nun çeşitli köşelerinde konserler vermiştir.

1964’te Mithat Fenmen eşliğinde Londra’da verdiği ilk resitalinde Harriet Cohen-Olga Verney ödülünü elde etmiştir. 1965’te yine Londra’da Albert Hall’da Rozhdestvensky ile Brahms’ın keman konçertosunu seslendirdiği konser BBC aracılığıyla naklen yayınlanmıştır. 1985’te Paita yönetiminde Londra Filarmoni Orkestrası ile Brahms konçertosunu plağa almıştır. Jean Sibelius’un 100. senesinde Ansermet yönetiminde Suisse Romande orkestrası ile bestecinin keman konçertosunu çalmıştır.

1970’de Hollanda’da Beethoven Ödülü’nü elde etmiştir. 1971’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı almıştır.

1973’ten 1990’lara kadar İsviçre’deki Conservatoire Populaire’de ve Lozan Konservatuvarı ustalık sınıfında öğretmenlik yapmış ve günümüzün pekçok ünlü sanatçısını yetiştirmiştir. Ayla Erduran, ikili konçertolarda Menuhin, Szeryng, Navarra, Iogor Oistrakh, Valery Oistrakh, Pikaizen, Fallot, Collins gibi sanatçılarla çalmıştır

Carlos Paita idaresindeki Londra Filarmoni Orkestrası’yla çaldığı Brahms’ın Keman Konçertosu LP yapılmıştır. Ayşegül Sarıca ile seslendirdiği Franck, Debussy ve Grieg’in keman-piyano sonatları UPR Classics olarak, Richard Beck ve Armin Jordan yönetiminde Suisse Romande Orkestrası’yla seslendirdiği Brahms ve Bruch Konçertoları Gallo CD’si olarak piyasaya sunulmuştur. Erduran, Elgar’ın Keman Konçertosu’nun Türkiye’deki ilk seslendirisini gerçekleştirmiştir.

Yaşamı Evin İlyasoğlu aracılığıyla “Ayla’yı Dinler misiniz?” adıyla biyografik roman olarak kaleme alınmıştır.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com