Aşkın Nur Yengi Kimdir?

Tüm Aşkın Nur Eserleri İçin Tıklayın

 

Aşkın Nur Yengi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aşkın Nur Yengi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aşkın Nur Yengi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aşkın Nur Yengi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aşkın Nur Yengi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aşkın Nur Yengi

Aşkın Nur Yengi, 3 Temmuz, 1970 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Erenköy İlköğretim Okulu’nda tamamlayan sanatçı İstanbul doğumlu olup ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda çello öğrencisi olarak başlamış, 11 yıllık öğrenim sürecinden sonra mezun olmuştur.

Aşkın Nur Yengi, 1981 senesinde ortaöğrenimine devam ederken Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu’nun vokalisti olarak çalışmaya başladı. 1987 senesinde Harun Kolçak’la birlikte Grup Periyod adıyla “Güzel Şeyler Söyle” adlı şarkıyla Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’ne katıldı.

Aşkın Nur Yengi, 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda “Yeniden”, 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Portakal Çiçeği”, 1989 Çeşme Müzik Festivali’nde “Artık Hiç Ağlama” adlı şarkılarla ülkeler arası platformlarda birincilik ödülleri kazandı.

Aşkın Nur Yengi, 1990 senesinde yayınlana Sevgiliye adlı ilk abümü ile iki milyon tiraj elde ederek 90’ların ilk başarılı şarkıcısı olarak adını açıkladı. Sonraki senelerda Hesap ver, Sıramı bekliyorum, Karaçiçeğim, Haberci,Aşk kazası, Rafet El Roman ile Peşindeyim teklisi, Aşkın Nur Yengi 2002 ve son kez Yasemin Yağmurları adlı albümlerini çıkardı. Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD gibi bir çok ülkede sayısız turneye çıktı. Malta ve İngiltere’de klipler çekti. En son da 2007 senesinin ilk 4 albümü ‘Sevgiliye, Hesap Ver, Sıramı Bekliyorum, Karaçiceğim’ albümlerinden seçilmiş 13 şarkılık Best of Aşk’ın Şarkıları albümünü yapmıştır. Başarılı albümleriyle sürdürdüğü müzik kariyerinin bunun yanında değişik projelerde de yer aldı.

Aşkın Nur Yengi, 1980’li senelerdan bu yana bir çok reklam müziği seslendirdi. Kurtuluş adlı belgeselde Atatürk’ün akrabası Fikriye Hanım’ı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı. 2001 senesinde Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Kadıncıklar adlı oyunda tiyatro sahnesiyle tanıştı. Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Olacak O Kadar adlı güldürü programında rol aldı ve programın müzik direktörlüğünü üstlendi. Cesur Kuşku ve Bayanlar Baylar adlı dizilerde, Zeki Alasya, Mehmet Ali Erbil gibi oyuncularla birlikte Ömerçip filminde rol aldı.Rafet El Roman’la birden fazla yerde konser verdi. Sezen Aksu’nun büyük desteğini alan şarkıcı çok başarılı olmuştur. “Ayrılmam” adlı şarkısı Levent Yüksel ve Kargo aracılığıyla yakın tarihte yeniden yorumlanmış fakat ikisi de orijinal kayıdın başarısını elde edememiştir.

Aşkın Nur Yengi, Haluk Bilginer’le 2006 da evlendi ve bir kız çocuğu annesidir. 2012 senesinde çift boşanma kararı almış ve tek çelsede boşanmıştır.

Aşkın Nur Yengi TRT için hazırlanan Türkiye’nin ilk halk oyunu yarışması Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması’nın jüri kullanıcı hesabıni Müjde Ar, Ahmet Demirbağ ve Yavuz Bingöl ile birlikte yaptı.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com