MOZART 40 ( EXOTİC ) ( PLAK KAYIT )

Tüm MOZART 40 Eserleri İçin Tıklayın

 Music By Bob Azam & His Orchestra

Asıl adı Wolfgang Amadeus Mozart olan müzik dehası 1756 tarihinde dünyaya gelmiştir. Doğduğu yer ise Avusturya’nın Salzburg kentidir. Çocukluk yıllarından beri müziğe karşı yoğun bir ilgisi bulunmaktaydı. Bu ilgi her geçen gün artınca müzik tarihi için büyük bir isim ortaya çıkacağı anlaşılmıştır. Çünkü Mozart duyduğu her müziği hafızasına kaydediyordu. Hafızasına kaydettiği bu müzikler bir daha aklından hiç çıkmıyordu.

Mozart’ın ileride büyük bir isim olacağı çocukluk zamanlarında ortaya çıkmıştır. Çevresinde olan herkes bunun farkındaydı. Bu yüzden Mozart 12 yaşına kadar ablası ve babası eşliğinde Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler vermiştir. Bu konserler büyük bir ses getirmiştir. Devamında ise Mozart için daha etkileyici işler yapma vakti gelmişti.

1780 tarihine gelindiğinde Mozart’ın ilk büyük operası olan İdomeneo Münih’te sahnelenmiştir. İlerleyen zamanlarda ise Mozart’ın Viyana süreci başlamıştır. Viyana’ya yerleşen Mozart sayesinde Türk tarihide olumlu olarak etkilenmiştir. Çünkü Mozart, Mehter Marşı’nın ritimlerinden etkilenerek Rondo Alla Turca’yı bestelemiştir. Bu eser Türk Marşı’nı ifade etmektedir.

#Mozart40,#Nostalji

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com