Aydın Tansel – Her Şey Senin ( Plak Kayıt ) ( 45'lik )

Tüm Aydın Tansel Eserleri İçin Tıklayın

 Söz ve Müzik : Aydın Tansel
Düzenleme ve Ve Orkestra : Esin Engin

Aydın Tansel, 29 Mayıs 1945 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Annesinin ismi Cahide ve babasının ismi Selahattin Tansel’dir. Çocukluğu Ankara, Bahçelievler’de geçti. Çocukluk yıllarında daha ilkokul 1.sınıfta mandolin dersleri almaya başladı. Daha sonra da lisede klasik gitar ve şarkıcılık yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde okurken kurduğu trio’yla profesyonelliğe geçiş yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sumeroloji Bölümünden mezun oldu.

Uzun seneler Doğu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda aktif görev yaptı. Özellikle Kars’ın Ani harabeleri kazılarında görev aldı. Fakat daha sonra, müziğe duyduğu ilgi nedeni ile kariyerine müzisyen olarak devam etti.

Daha sonra İstanbul’a taşındı ve Uzun süre Latin Amerika ağırlıklı yabancı şarkılar söyledikten sonra Sezen Cumhur Önal ile ilk plak çalışmalarına başladı. 1969 yılında çıkardığı ikinci kırkbeşlik plağı, “Genç Kızlar”, Türkiye’de hit oldu. 70’li yılların başında kendi şarkılarını yazmaya ve söylemeye başladı. 1975 yılında Günler Aylar, 1976 yılında Çisil Çisil Yağmur, 1975 yılında Neydi Aradığım gibi şarkıları en çok dinlenenler arasında bulundu.

Aydın Tansel, üç defa büyük Anadolu Turnesi yaptı. TRT’nin siyah-beyaz yıllarında, ilk canlı program yapan sanatçılardan biridir. Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi.

1976 yılında Bulgaristan’da yapılan Altın Orfe Ses Yarışması’nda üçüncü oldu. 1994 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda, Jüri Özel Ödülü aldı. 1977 yılında “yılın şarkıcısı” seçildi. 1978 Eurovision Türkiye elemelerine “Hiç Şansım Yok” adlı şarkısıyla katıldı.

1977 yılında yönetmenliğini Ümit Efekan’ın yaptığı “Günahın Bedeli / Tokat” adlı filmde Müjde Ar ve Sevda Ferdağ ile birlikte başrolde rol aldı.

İki sinema filmi ve çeşitli fotoromanlarda oynadı. Bir süre ticaret hayatını atıldı ve sonra yeniden müziğe döndü.

Kısa bir evlilik hayatı yaşayan Aydın Tansel, Shotokan Karate Ni-Dan (ikinci kuşak), Siyah Kuşak sahibi idi.

Aydın Tansel, 1 Nisan 2016 tarihinde 71 yaşında Bodrum’daki evinde kalp krizinden hayatını kaybetti.

#AydınTansel,#HerşeySenin,#Nostalji

Albümleri :
Çisil Çisil Yağmur
Ve Dünyası (Dansım Geldi)
Küskünüm

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1978 – Kılıç Bey (Kılıç Beyin Eniştesi) (Sinema Filmi)
1977 – Günahın Bedeli / Tokat (Murat) (Sinema Filmi)

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com