Şirin Soysal Kimdir?

Tüm Şirin Soysal Eserleri İçin Tıklayın

 
Şirin Soysal

Şirin Soysa, 19 Ocak 1980, Viyana’da doğmuştur.Annesi Şule Soysal ve babası Gazne Soysal’ın diplomatik kariyeri dolayısıyla çocukluğu birçok Avrupa şehrinde geçmiştir. 1998’te Dublin’e, Trinity College’da tiyatro okumaya gitmiştir.

Buradaki akademik başarısı ona Michel Breton Memorial Prize’ı kazandırmıştır. Ardından sinema üzerine yüksek lisansını tamamlayıp, Türkiye’ye dönmüştür. On altı yaşında Mustafa Yurdakul’dan klasik şan dersleri almaya başlamış, daha sonra sesini Belarus’un Minsk kentinde, soprano Tamara Nizhnikova ile eğitmeye devam etmiştir.

 2008’de Randy Esen ile İstanbul’da vokal çalışmalarına tekrar başlamış, 2009’da ise, caz standartlarını yorumlayarak profesyonel olarak sahne almaya başlamıştır. 2011’de çıkardığı ilk albümü ‘Bir Şeyler Var’ ona ‘dişi Tom Waits’ unvanını kazandırmıştır. Müzik yazarı Murat Beşer’in deyimiyle, Edith Piaf, Billie Holiday, Marlene Dietrich ve Ute Lemper’in başrollerini paylaştığı bir dramın soundtrack’i gibi olan albümü takiben, 2013’te ikinci solo albümü Ziyaret’i çıkarmış ve Türk alternatif müzik sahnesinde önemli bir yer edinmiştir.  2016’da çıkan üçüncü solo albümü ‘Mutlu Melankolik’ için bu sefer Cenk Erdoğan’la bir araya gelmiştir. 2012’de Kurt Weill parçalarını yorumlamaya başlamış, ve tiyatro yazarı Robert Schild’in deyimiyle, Türkiye’de Zeliha Berksoy’dan beri, kırk sene sonra, Weill bestelerini Almanca olarak yorumlayan ilk Türk sanatçı olmuştur.

 

 

 

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com