Ömer Faruk Sorak Kimdir?

Tüm Ömer Faruk Eserleri İçin Tıklayın

 
Ömer Faruk Sorak

Ömer Faruk Sorak, 1964,yılında Ankara’da dünyaya geldi. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. 1987-1995 yılları arasında TRT’de kameraman olarak çalıştı.

TRT’den ayrılmasının ardından görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başlayan ve 1998 yılında Böcek Yapım Şirketi’ni kuran Sorak, bu şirketle beraber reklam filmleri ve klip çekimleri yapmaya başladı. 1999 yılında Fahit Erdemci’nin Ben Ölmeden Önce adlı şarkısına çektiği klip adından söz ettiren başarılı yönetmen, daha sonra aralarında Teoman, Emre Altuğ, Kenan Doğulu ve Şebnem Ferah’ın da bulunduğu pek çok ünlü sanatçı için kamera karşısına geçti.

 Ömer Faruk Sorak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk film, 2000 tarihli Vizyontele oldu. Yılmaz Erdoğan ile beraber yönetmenliğini üstlendiği Vizyontele filmi Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli ve Cem Yılmaz gibi yıldız oyuncuları sayesinde kısa sürede büyük bir başarı kazandı ve Sorak’ın beyaz perdede önünü açtı. Vizyontele’nın ardından 2002 yılında Aşk ve Gurur, 2003 yılında G.O.R.A., 2006 yılında ise Sınav filmlerinde yönetmen koltuğunda oturan Sorak, 2009 yılında ise bir Cem Yılmaz filmi olan Yahşi Batı’da yer alarak başarılı sanatçı ile G.O.R.A . ve Vizyontele’den sonra üçüncü kez beraber çalışma fırsatını yakaladı.

© 2015 - 2023 PlakDinle.Com