Fatih Koca Kimdir?

Tüm Fatih Koca Eserleri İçin Tıklayın

 
Fatih Koca

Fatih Koca, Amasya’da doğdu. İlkokulu ve İmam Hatip Lisesi’ni Amasya’da bitirdi.Amasya Büyük Ağa Medresesi’nde 1983 yılında hâfızlığını tamamladı.Mûsikî’ye küçük yaşta Ormanözü Pamuklu Köyü İmam Hatibi, dedesi rahmetli Hayrullah Hocaefendi’nin ve Babası Hacı Dursun Koca’nın teşvikleriyle başladı.1992-99 yıllarında Ankara’da Din Görevlisi olarak görev yaptı.1996 yılında İlahiyat Fakülteleri arası “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” yarışmasında Türkiye birincisi oldu.İmam Hatip Liseleri arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Hafızlık yarışmalarında dereceler aldı.
*1999 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl bir müddet Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nde ihtisas yaptı.2000 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi Anabilim Dalına Öğretim Görevlisi olarak atandı.25’i aşkın ülkede ve yurdun çeşitli yerlerinde sayısız konserler verdi. Kültür Bakanlığı Ankara ve İzmir Devlet Koroları ve TRT Ankara ve İstanbul Radyo ve Televizyonları’na misafir sanatçı bazında solist, kasîdehan ve neyzen olarak katıldı.

2000 yılından itibaren Ahmet Hatipoğlu şefliğinde TRT Türk Tasavvuf Müziği Korosu’nun hem Tv hem Radyo Konserlerinde solist olarak yer aldı.
2003-2008 tarihleri arasında TRT1 de DİYANET’in hazırladığı haftalık “İslamın Aydınlığında” programında İlahiler okudu. 2008 yılından itibaren TRT 1, TRT AVAZ ve TRT DİYANET’te Ramazan Programları yaptı. Ülkemiz Hâfız ve Mûsikîşinaslarının konuk olduğu TRT DİYANET’te yaptığı “Bâd-ı Sabâ” programı büyük ilgi gördü.

Ayrıca çeşitli özel televizyon ve radyo programlarında Tasavvuf müziği programları yaptı. 2004 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün düzenlemekte olduğu Ezan, Mûsikî ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma seminerlerine öğretici olarak katılmaktadır.
2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye genelinden seçilmiş Din Görevlilerinden oluşan ilk Diyanet Türk Tasavvuf Musikisi Korosu’nu kurdu ve kurucu şefi oldu.
2000 yılından beri Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği İHL arası Kuran-ı Kerim’i Güzel okuma, Hafızlık ve Ezan yarışmalarında Yüksek Seçici Kurul Üyesi olarak görev yapmaktadır.Yurdumuz dışında özellikle Balkan ülkelerinde çeşitli zamanlarda “Ezân Seminerleri” verdi.Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalında “Ahmet Hatipoğlu’nun Hayatı, Eserleri ve Mûsikî Anlayışı” isimli Yüksek Lisans tezini 2004 yılında tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalında ”İslam Tarihi ve Medeniyetinde Salâlar ve Salâvatlar” adlı Doktora tezini 2013 yılında tamamladı.
2016 Ramazanı Kadir Gecesi’nde 85 yıl aradan sonra Ayasofya’da ilk vakit Sabah Ezânı’nı okuması hem Türkiye’de hem de İslam Dünyasında büyük ilgi gördü.2017 yılında, 38 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı’nın düzenlediği “Uluslararası Mimar Sinan Haydar Aliyev Yılı Proje Olimpiyatları”nda, özellikle 15 Temmuz Dirilişine vurgu yaptığı “Salâ ile İstiklâl’e” adlı projesiyle, Fikir Sanat Dalında Birincilik ve Özel Ödül’e layık görüldü.

Halen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi Anabilim Dalında Öğretim Görevlisi olan ve 2014 yılından beri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Dini Musiki derslerine giren Doç. Dr. Fatih Koca’nın Muhammed Furkan isimli bir oğlu vardır.

© 2015 - 2024 PlakDinle.Com