Erol Köker Kimdir?

Tüm Erol Köker Eserleri İçin Tıklayın

 
Erol Köker

Malatya Arguvan/Ermişli‘de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra İTÜ Devlet Konservatuarı’nın Şan Bölümü’nden mezun oldu. Bu süreçte Nida Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi, Adnan Ataman, Yücel Paşmakçı ve Mustafa Hisarlı gibi hocalardan eğitim aldı. Mezun olduktan sonra uzun süre aynı konservatuarın Türk halk müziği repertuar derslerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde uzun yıllar koro şefliği yapıp bu koroyla birçok başarıya imza attı. Birçok sanatçının albümüne sesiyle olduğu kadar danışman olarak da katkıda bulunan Köker, Türkülerle Türkiyem isimli çalışmada çok sayıda eser seslendirdi ve seslendirme okutmanlığı yaptı. Kahramanlık Türküleri isimli solo albümü sanatçının bir diğer önemli çalışmasıdır.
Halen TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapan sanatçı, TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’nun şefliğini de yürütmektedir.
Yurt dışında da çok sayıda konser ve organizasyona katılan Erol Köker son yıllarda yaptığı araştırmaları Malatya/Arguvan üzerinde yoğunlaştırıp civardaki Alevi – Bektaşi köylerinde birçok derleme yapmıştır. Sanatçı bu yöndeki araştırma ve derlemelerine Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal’la birlikte devam etmektedir.
© 2015 - 2023 PlakDinle.Com